Moti në Paris

19 Shtator E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
03-06
Fair Pothuajse i kthejllët
12°
4 m/s - veri-verilindje
06-12
Clear sky I kthjellët
11°
4 m/s - verilindje
12-18
Clear sky I kthjellët
17°
6 m/s - lindje-verilindje
18-24
Clear sky I kthjellët
20°
6 m/s - verilindje
20 Shtator E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Clear sky I kthjellët
14°
4 m/s - verilindje
06-12
Clear sky I kthjellët
10°
3 m/s - lindje-verilindje
12-18
Clear sky I kthjellët
18°
5 m/s - lindje
18-24
Clear sky I kthjellët
23°
5 m/s - lindje
21 Shtator E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Clear sky I kthjellët
16°
3 m/s - lindje
06-12
Clear sky I kthjellët
12°
2 m/s - lindje-juglindje
12-18
Clear sky I kthjellët
22°
3 m/s - juglindje
20-02
Cloudy I vrenjtur
23°
2 m/s - juglindje
22 Shtator E dielë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Cloudy I vrenjtur
20°
3 m/s - juglindje
08-14
Cloudy I vrenjtur
19°
4 m/s - jug-juglindje
14-20
Light rain Shi
22°
<1 mm
5 m/s - jug-jugperëndim
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
18°
1 m/s - jug-juglindje
23 Shtator E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Fair Pothuajse i kthejllët
16°
2 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Cloudy I vrenjtur
14°
3 m/s - jugperëndim
14-20
Rain Shi
19°
3 mm
6 m/s - jugperëndim
20-02
Rain showers Shi
16°
4 mm
6 m/s - jug-jugperëndim
24 Shtator E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
16°
6 m/s - jugperëndim
08-14
Light rain showers Reshje të lehta shiu
17°
<1 mm
4 m/s - jug-jugperëndim
14-20
Rain showers Shi
21°
1 mm
7 m/s - jugperëndim
20-02
Clear sky I kthjellët
19°
6 m/s - perëndim-jugperëndim
25 Shtator E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Cloudy I vrenjtur
15°
5 m/s - jugperëndim
08-14
Light rain showers Reshje të lehta shiu
15°
<1 mm
6 m/s - jugperëndim
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
20°
8 m/s - jugperëndim
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
18°
4 m/s - perëndim-jugperëndim
26 Shtator E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
4 m/s - perëndim-jugperëndim
08-14
Cloudy I vrenjtur
13°
4 m/s - jugperëndim
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
21°
5 m/s - jugperëndim
20-02
Cloudy I vrenjtur
19°
3 m/s - jugperëndim
27 Shtator E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Cloudy I vrenjtur
16°
2 m/s - jug
08-14
Cloudy I vrenjtur
15°
4 m/s - jug
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
20°
7 m/s - jug-jugperëndim
20-02
Clear sky I kthjellët
19°
4 m/s - jugperëndim
28 Shtator E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
4 m/s - jugperëndim
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
14°
5 m/s - jug-jugperëndim

Paris

Parisi është kryeqyteti i shtetit të Francës dhe krahinës së Île-de-France (ishulli i Francës) dhe qyteti më i madh i Francës. Në tekstet e moçme latine Parisi emërohet edhe Lutetia apo Lutezia. Lumi Sena e ndan qytetin në një dy pjesë. Pjesa veriore dhe pjesa jugore (rive gauche „bregu i majtë“). Parisi zyrtarisht numëron 2.138.551 banorë.