Vazhdojnë zjarret në fshatin Stankaj të Rugovës

Vazhdojnë zjarret në fshatin Stankaj të Rugovës

Malet e fshatit Stankaj të Rugovës vazhdojnë të digjen që nga mbrëmja e së premtes e deri në këto momente. Qytetarët kanë publikuar foto në rrjetet sociale ku shihet tymi i madh, që sipas tyre shihet edhe nga qyteti i Pejë.

Edhe pse deri në orët e vona të së shtunës brigada e zjarrfikësve ka intervenuar për ta shuar zjarrin me shumë vështirësi, por siç duket nuk ka pasur sukses në shuarjen e zjarreve.

Një banor nga fshati Stankaj në rrjetin social të Facebook ka publikuar foto dhe iframe ku shihet tymi dhe ka shkruar: “Ne historinë e Rugovës nuk mbahet mend që pyjet të jenë djegur vetvetiu, as atëherë e as sot. Këto male nuk digjen vetvetiu....por vetëm kur i djeg dora njeriut”. /Motilokal.com

Image may contain: mountain, sky, outdoor and nature

Image may contain: tree, sky, outdoor and nature

Image may contain: sky, cloud, mountain, outdoor and nature

Image may contain: cloud, sky, tree, outdoor and natureImage may contain: sky, mountain, cloud, nature and outdoor

Image may contain: sky, tree, mountain, outdoor and nature

Image may contain: 3 people, people standing, outdoor and nature

Një pjesë e maleve të Rugovës përfshihet nga flakët