Vendet më të ftohta në Tokë

Vendet më të ftohta në Tokë

A e dini se ku është vendi më i ftohtë në Tokë? Hidhini një sy gjashtë rekordeve të temperaturës më të ulët për ta zbuluar!

1. Stacioni Vostok, Antarktidë

Temperatura më e ulët prej -89.2 gradë Celsius u regjistrua më 21 korrik 1983 nga studiuesit sovjetikë.

2. Verkhoyansk dhe Oymyakon, Rusi

Në vendin e dytë është një rekord i temperaturës prej -67.7 gradë Celsius, i regjistruar dy herë në 1892 dhe përsëri në 1933, duke e bërë këtë temperaturën më të ulët të regjistruar ndonjëherë në Rusi. Është gjithashtu temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në hemisferën veriore dhe në qytetet më të ftohta të banuara në Tokë.

3. Grenlanda Veriore

Gjatë një ekspedite britanike në Grenlandën e Veriut në vitet 1950, regjistruan temperaturën prej -66.1 gradë Celsius.

4. Yakutsk, Rusi

Ky qytet mund t'ju duket i njohur, fqinj ku u thye një rekord i fundit për një nga ditët më të ftohta të janarit në Rusi.

Por qyteti siberian i Yakutsk, është i njohur si një nga më të ftohtët në botë për arsye të mirë. Temperaturat arritën në -64.4 gradë në shkurt 1981, por temperaturat mezi arrijnë mbi -30 gradë gjatë gjithë dimrit.

5. Snag, Yukon (Kanada)

Kjo ishte temperatura më e ftohtë e regjistruar ndonjëherë në Amerikën e Veriut, pikërisht këtu në Kanada me -62.8 gradë Celsius në shkurt të vitit 1947.

6. Prospect Creek, Alaska (SHBA)

Ja ku do të gjeni rekordin e temperaturës më të ulët të të gjitha kohërave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me -62.2 në janar të vitit 1971. Prospect Creek tani është kryesisht i braktisur, por në atë kohë po priste punëtorë nafte që po ndërtonin një tubacion.

Antarktida Lindore?

Ne përmendëm se temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në Tokë u regjistrua prej -94.7 gradë Celsius, dhe kjo ishte në Antarktidën Lindore gjatë gushtit të vitit 2010.

Megjithatë, ai nuk mund të mbajë vendin zyrtar numër një, sepse është regjistruar nëpërmjet të dhënave satelitore dhe jo një termometri të rregullt. Pra, titulli qëndron ende me Stacionin Vostok, por sido që të jetë, as temperatura nuk tingëllon shumë tërheqëse.

/Motilokal.com