Moti në Shqipëri

Me pozicionin e saj të favorshëm përballë deteve Adriatik dhe Jon, si dhe malësitë e mbështetura mbi pjesën e ngritur të Ballkanit, Shqipëria ka një numër të madh zonash klimaterike, krahasuar kjo me sipërfaqen e saj modeste. Ultësirat bregdetare kanë klimë tipike mesdhetare, me dimër të butë dhe verë të lagësht. Temperaturat mesatare variojnë nga 7°C në dimër e deri në 24°C në verë. Pjesa malore karakterizohet nga një klimë mesdhetare-kontinentale, e shkaktuar kjo nga masat ajrore që mbizotërojnë Evropën lindore dhe Ballkanin. Veçori kryesore të kësaj zone janë erërat e fuqishme me drejtimin verior dhe veri-lindor si dhe temperaturat mesatare disi më të ulëta. Sasia e reshjeve është mesatarisht e lartë, si rezultat i kombinimit të dy rrymave ajrore: ato mesdhetare dhe kontinentale. Niveli i reshjeve varion nga 600 mm në vit në fushëgropën e Korçës, në 3100 mm në vit në Bogë, të Alpeve Shqiptare. Këtu, gjithashtu, vlen për t'u theksuar se rreth 95% e shirave të të gjithë vendit bien në sezonin dimëror.

Lajme nga Shqipëria

Mësoni si do të jetë moti të shtunën dhe të dielën në Valbonë dhe Theth
06Dhj
Mësoni si do të jetë moti të shtunën dhe të dielën në Valbonë dhe Theth

Moti në Valbonë për ditën e shtunë do të mbajë mot i freskët mëngjesi me shi, ndërsa me...

Vranësira me reshje shiu dhe dëbore, ky është parashikimi i motit për këtë fundjavë në Shqipëri
06Dhj
Vranësira me reshje shiu dhe dëbore, ky është parashikimi i motit për këtë fundjavë në Shqipëri

Moti në Shqipëri parashikohet mot me vranësira dhe intervale të shkurtra me diell. Në z...

Ky është parashikimi i sinoptikëve për nesër dhe fundjavë në qytetet shqiptare dhe evropiane
05Dhj
Ky është parashikimi i sinoptikëve për nesër dhe fundjavë në qytetet shqiptare dhe evropiane

Moti në Shqipëri parashikohet mot me vranësira dhe intervale të shkurtra me diell. Në z...