Moti në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e veriut qëndron në kryqëzimin e dy zonave kryesore klimatike, zona e Mesdheut dhe ajo kontinentale. Periodikisht, thyen ajrin përmes barrierave malore në veri dhe në jug, shembull është era e ftohtë në polin verior.Klima në Maqedoni karakterizohet me verë të gjatë dhe të thatë dhe dimër të butë dhe me shi.Pranvera dhe vjeshta nuk janë shumë të dukshme. Rënia është më e gjatë dhe e ngrohtë dhe në pranverë është më e shkurt dhe më ftohtë. Temperatura mesatare në muajin më të nxehtë - Korrik, është rreth 25 ° C.Temperatura mesatare në muajin më të ftohtë - Janar, është relativisht e lartë me rreth 3 ° C.Reshjet mesatare vjetore në zonat me klimë të ndryshuar mesdhetare janë mjaftë të ulëta. Reshjet mesatare vjetore nga lumi Vardar janë më pak se 500 mm., Dhe kjo është një nga rajonet më të thata në vend. Në zonat e tjera të klimës së ndryshuar mesdhetar reshjet arrijnë mesatarisht 600-750 mm.

Lajme nga Maqedonia e veriut

Regjistrohen 46 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni – numri i të infektuarve shkon në 430 persona
03Pri
Regjistrohen 46 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni – numri i të infektuarve shkon në 430 persona

Ministria e Shëndetësisë raporton se dy pacientë vdiqën në Klinikën Infektive dhe Gjend...

Në Mavrovë kapet edhe një rrëqebull, peshon mbi 14 kilogramë
03Pri
Në Mavrovë kapet edhe një rrëqebull, peshon mbi 14 kilogramë

Shoqëria Ekologjike e Maqedonisë ka kapur edhe një rrëqebull Ballkanik afër fshatit Nic...

Mësoni çfarë ka rezervuar moti për këtë të fundjavë në Maqedoni
03Pri
Mësoni çfarë ka rezervuar moti për këtë të fundjavë në Maqedoni

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të mbajë mot i kthjellët dhe pjesërisht me re. Tempe...