Moti në Kosovë

Klima e Kosovës ka lidhje me pozitën gjeografike të saj. Shtrirja në gjerësinë e mesme gjeografike, klima e Kosovës varet nga sasia e nxehtësisë që vjen nga Dielli, afërsia e detit Adriatik, lugina e Vardarit, hapja ndaj veriut, lartësia mbidetare mbi 400 m, shtrirja e maleve të larta në perëndim, jug e veri dhe e maleve të ulëta e të mesme në lindje e juglindje. Rrethanat e tilla gjeografike ndikojnë që klima e Kosovës të ketë tipare të veçanta në pjesën  perëndimore e lindore, në fusha, kodrina e male. Pra veçoritë klimatike ndryshojnë nga perëndimi në drejtim të lindjes dhe prej veriu kah jugu. Për të kuptuar më mirë veçoritë klimatike të Kosovës duhet njohur elementet e klimës si: diellosjen, temperaturën, reshjet, shtypjen atmosferike, erërat. Malet periferike kanë pozitë skajore në formë vargmalesh dhe malesh të veçuara.Malet qendrore janë më të ulëta, zënë më pak sipërfaqe dhe shtrihen në territorin e Kosovës.

Lajme nga Kosova

Rrugët e Prishtinës vërshohen nga ujë pas reshjeve të mëdha të shiut dhe breshërit
17Qer
Rrugët e Prishtinës vërshohen nga ujë pas reshjeve të mëdha të shiut dhe breshërit

Pasditen e ditës së djeshme në disa qytete të Kosovës ka rënë shi dhe breshër me intens...

Kosovë, fillimi i javës me mot të paqëndrueshëm me shi dhe shtrëngata
17Qer
Kosovë, fillimi i javës me mot të paqëndrueshëm me shi dhe shtrëngata

Moti sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht me vranësira. Në mëngjes do të ketë reshje...

Shi e breshër në disa qytete të Kosovës
16Qer
Shi e breshër në disa qytete të Kosovës

Pas një jave të nxehtë janë rikthyer reshjet e shiut dhe breshëri në Kosovë. Në disa pj...