Moti në Prishtinë

28 Mars E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
15-18
Cloudy I vrenjtur
12°
3 m/s - verilindje
18-24
Partly cloudy Pjesërisht me re
9°
2 m/s - veri-verilindje
29 Mars E dielë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-07
Partly cloudy Pjesërisht me re
4°
1 m/s - verilindje
06-12
Partly cloudy Pjesërisht me re
4°
<1 mm
1 m/s - verilindje
12-18
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
2 m/s - veri
18-24
Clear sky I kthjellët
12°
1 m/s - veri-verilindje
30 Mars E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Fair Pothuajse i kthjellët
5°
2 m/s - verilindje
06-12
Fair Pothuajse i kthjellët
4°
2 m/s - verilindje
12-18
Partly cloudy Pjesërisht me re
11°
2 m/s - veri-verilindje
18-24
Partly cloudy Pjesërisht me re
8°
6 m/s - veri-verilindje
31 Mars E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Partly cloudy Pjesërisht me re
3°
3 m/s - veri-verilindje
08-14
Cloudy I vrenjtur
2°
4 m/s - veri-verilindje
14-20
Cloudy I vrenjtur
9°
3 m/s - veri-verilindje
20-02
Cloudy I vrenjtur
1°
<1 mm
5 m/s - veri-verilindje
1 Prill E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Heavy snow Borë e dendur
-2°
5 mm
4 m/s - veri-verilindje
08-14
Snow Borë
-2°
3 mm
4 m/s - veri-verilindje
14-20
Snow Borë
0°
1 mm
5 m/s - veri
20-02
Cloudy I vrenjtur
-1°
<1 mm
3 m/s - veri
2 Prill E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
-1°
1 m/s - veri
08-14
Clear sky I kthjellët
-1°
1 m/s - veri-verilindje
14-20
Clear sky I kthjellët
7°
0 m/s - veri-veriperëndim
20-02
Clear sky I kthjellët
2°
2 m/s - lindje
3 Prill E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
-1°
2 m/s - lindje-juglindje
08-14
Cloudy I vrenjtur
2°
1 m/s - jug-juglindje
14-20
Cloudy I vrenjtur
12°
3 m/s - jug-juglindje
20-02
Rain Shi
7°
1 mm
4 m/s - juglindje
4 Prill E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Rain Shi
5°
2 mm
3 m/s - lindje-juglindje
08-14
Rain Shi
5°
3 mm
3 m/s - lindje-juglindje
14-20
Cloudy I vrenjtur
8°
<1 mm
4 m/s - lindje
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
6°
3 m/s - lindje-verilindje
5 Prill E dielë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
5°
3 m/s - lindje-verilindje
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
6°
3 m/s - verilindje
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
3 m/s - lindje-verilindje
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
7°
4 m/s - verilindje
6 Prill E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
4°
3 m/s - verilindje
08-14
Cloudy I vrenjtur
5°
4 m/s - verilindje
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
11°
3 m/s - veri-verilindje

Prishtinë

Prishtina (trajta e pashquar Prishtinë) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kosovës. Qyteti është bashkësi dhe kryeqendra e Qarkut të Prishtinës. Bashkia e Prishtinës ka një popullsi prej 198 200 banorësh sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2011. Toponomastika ende nuk e ka shpjeguar prejardhjen e emrit Prishtinë. Ekzistojnë disa hipoteza të bazuara në etimologji, por që nuk hedhin dritë përfundimtare në këtë çështje. Ekzistojnë disa supozime që mbështeten në burimin ilir të fjalës, apo në atë latin (pristinus – e dikurshme).