Moti në Gjakovë

17 Prill E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
15:00
Reshje të lehta shiu
14°
0.5
66.1%
6 m/s - 5.8
18:00
Pjesërisht me re
9°
0.2
85.8%
3 m/s - 3
21:00
Shi
8°
2
79.4%
2 m/s - 1.8
00:00
Shi
7°
3.2
82.8%
2 m/s - 1.7
18 Prill E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Pjesërisht me re
6°
0.4
87.6%
2 m/s - 1.8
12:00
Shi
11°
3.9
61.4%
4 m/s - 3.7
18:00
Reshje të lehta shiu
6°
0.9
96.7%
2 m/s - 1.6
00:00
Mjegull
6°
0
97.5%
1 m/s - 1.1
19 Prill E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Pjesërisht me re
7°
0.3
85.5%
3 m/s - 2.5
12:00
Pjesërisht me re
12°
0
46.9%
5 m/s - 5.4
18:00
Pjesërisht me re
11°
0
46.5%
5 m/s - 4.9
00:00
I kthjellët
6°
0
70.5%
2 m/s - 2.2
20 Prill E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Pjesërisht me re
8°
0
68.4%
1 m/s - 1.1
12:00
Pothuajse i kthjellët
15°
0
43%
3 m/s - 2.8
18:00
Pjesërisht me re
10°
0.2
54.3%
1 m/s - 1
00:00
Shi i madh
7°
5.6
82.5%
1 m/s - 0.7
21 Prill E diel
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Shi
6°
2.8
88.6%
2 m/s - 1.5
12:00
Pjesërisht me shi
11°
0.9
66.6%
2 m/s - 2.1
18:00
Shi
8°
2.7
79.3%
3 m/s - 2.9
00:00
Shi
7°
1.4
92%
1 m/s - 0.8
22 Prill E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Pothuajse i kthjellët
8°
0.2
87%
2 m/s - 1.8
12:00
Pjesërisht me re
16°
0
43.6%
4 m/s - 3.6
18:00
Pjesërisht me re
11°
0
63.2%
2 m/s - 1.6
00:00
Shi
8°
3.7
70%
2 m/s - 2.3
23 Prill E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Shi i madh
7°
6.6
85.2%
4 m/s - 3.8
12:00
Shi i madh
9°
10.9
89.5%
4 m/s - 3.7
18:00
Pjesërisht me re
10°
0
91.2%
0 m/s - 0.4
00:00
Pjesërisht me re
9°
0
95.9%
1 m/s - 0.5
24 Prill E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Pjesërisht me re
10°
0.1
90.5%
2 m/s - 1.6
12:00
Pjesërisht me re
18°
0
50.7%
1 m/s - 0.8
18:00
I kthjellët
14°
0
61.9%
1 m/s - 1
00:00
Pothuajse i kthjellët
9°
0
76.8%
1 m/s - 0.8
25 Prill E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
Pjesërisht me re
12°
0
80.4%
1 m/s - 0.7
12:00
Pothuajse i kthjellët
19°
0
46%
7 m/s - 6.8
18:00
Pjesërisht me re
12°
0.1
78.7%
5 m/s - 4.7
00:00
Pjesërisht me re
9°
0
88.3%
4 m/s - 3.9
26 Prill E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Lagështia
Era
06:00
I kthjellët
11°
0
75.3%
3 m/s - 2.8
12:00
Pjesërisht me re
17°
0
39.2%
6 m/s - 5.5
18:00
Pjesërisht me re
13°
0
46.1%
4 m/s - 3.7

Pamje të drejtpërdrejta

Gjakovë

Gjakova është qytet në pjesën perëndimore të Kosovës. Po ashtu Gjakova është qendër e komunës dhe rajonit me të njëjtin emër. Toka ku filloj të ngrihet qyteti ishte në pronësi të Jak Vulës. Sipas gojëdhënës, hoxha Hadum Aga e bindi Jakun që ta dhuroj tokën për ndërtimin e xhamijes më pas në atë tokë u filloj të ndërtohet dhe qyteti, i cili në fillim u quajt Jakovë (nga turqishtja: fusha e Jakut). Në shekullin XIX filloi të përdorej emri i tanishëm.