Moti në Ferizaj

19 Shtator E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
03-06
Partly cloudy Pjesërisht me re
11°
0 m/s - jug
06-12
Partly cloudy Pjesërisht me re
10°
1 m/s - jug
12-18
Cloudy I vrenjtur
18°
0 m/s - lindje
18-24
Rain Shi
16°
1 mm
2 m/s - veri-verilindje
20 Shtator E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Light rain Shi
9°
<1 mm
2 m/s - perëndim
06-12
Fair Pothuajse i kthejllët
9°
1 m/s - perëndim
12-18
Clear sky I kthjellët
16°
3 m/s - veri
18-24
Fair Pothuajse i kthejllët
15°
2 m/s - veri
21 Shtator E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Clear sky I kthjellët
8°
1 m/s - perëndim-jugperëndim
06-12
Clear sky I kthjellët
6°
1 m/s - perëndim-jugperëndim
12-18
Clear sky I kthjellët
16°
1 m/s - lindje
20-02
Clear sky I kthjellët
13°
1 m/s - jug-jugperëndim
22 Shtator E dielë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
10°
0 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Clear sky I kthjellët
12°
0 m/s - jug-juglindje
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
23°
0 m/s - verilindje
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
16°
1 m/s - perëndim-jugperëndim
23 Shtator E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Fair Pothuajse i kthejllët
13°
0 m/s - jugperëndim
08-14
Fair Pothuajse i kthejllët
15°
0 m/s - jug-juglindje
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
25°
0 m/s - lindje-verilindje
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
18°
1 m/s - perëndim-jugperëndim
24 Shtator E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Fair Pothuajse i kthejllët
14°
0 m/s - jugperëndim
08-14
Cloudy I vrenjtur
17°
0 m/s - lindje-juglindje
14-20
Rain showers Shi
25°
3 mm
1 m/s - veriperëndim
20-02
Rain showers Shi
18°
1 mm
1 m/s - veriperëndim
25 Shtator E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Rain Shi
16°
1 mm
1 m/s - perëndim-veriperëndim
08-14
Light rain showers Reshje të lehta shiu
16°
<1 mm
1 m/s - perëndim-veriperëndim
14-20
Clear sky I kthjellët
23°
1 m/s - veri-veriperëndim
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
18°
1 m/s - jugperëndim
26 Shtator E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Fair Pothuajse i kthejllët
14°
1 m/s - perëndim-jugperëndim
08-14
Fair Pothuajse i kthejllët
17°
0 m/s - jug
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
26°
3 m/s - perëndim-jugperëndim
20-02
Cloudy I vrenjtur
18°
1 m/s - perëndim-veriperëndim
27 Shtator E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
16°
0 m/s - perëndim-jugperëndim
08-14
Clear sky I kthjellët
16°
0 m/s - perëndim-veriperëndim
14-20
Clear sky I kthjellët
23°
0 m/s - lindje-verilindje
20-02
Clear sky I kthjellët
17°
1 m/s - jug-jugperëndim
28 Shtator E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
15°
0 m/s - jugperëndim
08-14
Clear sky I kthjellët
16°
0 m/s - perëndim

Ferizaj

Ferizaj është qytet në pjesën jugore të Kosovë. Po ashtu Ferizaj është qendër e komunës dhe rajonit me të njëjtin emër. Një ndër faktorët më të rëndësishëm nga e kaluara historike për formimin e qytetit të Ferizajt dhe të zhvillimint ekonomik të tijë, është padyshim ndërtimi i vijës hekurudhore (1873) dhe stacionit hekurudhorë, linjë kjo shumë e rëndësishme për transportimin e udhëtarëve dhe të mallrave, që një kohësisht ndikoi shumë në ndryshimin e fizionomisë së vendbanimit shëndrruar atë në qytet.