Katër mënyra se si ndryshimi i klimës po ndikon në mot

Katër mënyra se si ndryshimi i klimës po ndikon në mot

Njerëzit anembanë globit po përjetojnë valë të nxehta më intensive, përmbytje vdekjeprurëse dhe zjarre të egra si rezultat i ndryshimeve klimatike.

Nëse nuk shkurtohen emetimet globale, ky cikël do të vazhdojë.

Këtu janë katër mënyra se si ndryshimi i klimës po ndryshon motin.

1. Valë të nxehta më të gjata

Për të kuptuar ndikimin e ndryshimeve të vogla në temperaturat mesatare, mendoni për to si një kurbë zile me ftohtësi dhe nxehtësi ekstreme në të dy skajet dhe pjesën më të madhe të temperaturave në mes.

Një zhvendosje e vogël në qendër do të thotë se më shumë kurbë prek ekstremet dhe kështu valët e të nxehtit bëhen më të shpeshta dhe ekstreme.

"Një ndryshim i vogël bën një ndryshim të madh".  

Temperaturat në Mbretërinë e Bashkuar arritën 40 gradë Celsius për herë të parë në rekord, në korrik të vitit të kaluar, duke çuar në ndërprerje të transportit dhe mungesë uji.

Met Office vlerëson se nxehtësia ekstreme është dhjetë herë më e mundshme tani për shkak të ndryshimeve klimatike. Dhe gjërat mund të përkeqësohen.

"Në disa dekada kjo mund të jetë në të vërtetë një verë mjaft e ftohtë", thotë profesoreshë Friederike Otto, një shkencëtare klimatike në Imperial College London.

Met Office gjithashtu ka theksuar se valët e të nxehtit nuk janë vetëm më të nxehta: ato gjithashtu zgjasin më gjatë. Magjitë e ngrohta janë më shumë se dyfishuar në gjatësi në 50 vitet e fundit.

A po bëhet më e nxehtë Britania e Madhe?

Valët e të nxehtit mund të bëhen më të gjata dhe më intensive nga një tjetër fenomen i motit.

Në një zonë me presion të lartë, ajri i nxehtë shtyhet poshtë dhe bllokohet në vend, duke bërë që temperaturat të rriten në një kontinent të tërë.

Një grafik që tregon se si formohen kupolat e nxehtësisë. 1) Një masë ajri i ngrohtë krijohet në kushte të qeta dhe të thata të verës. 2) Presioni i lartë në atmosferë e shtyn ajrin e ngrohtë poshtë. 3) Ajri kompresohet dhe bëhet edhe më i nxehtë.

Kur një stuhi shtrembëron rrymën e avionit, e cila përbëhet nga rryma ajri me rrjedhje të shpejtë, është paksa si të rrëshqitësh një litar kapërcimi në njërin skaj dhe të shohësh valëzimet që lëvizin përgjatë tij.

Këto valë bëjnë që gjithçka të ngadalësohet në mënyrë drastike dhe sistemet e motit mund të ngecin në të njëjtat zona për ditë të tëra.

India dhe Pakistani u përballën me valë të njëpasnjëshme të të nxehtit, me Jacobabad, në Pakistan, që regjistroi 49 gradë Celsius në maj.

Në të njëjtin muaj, Onslow në Australinë Perëndimore arriti 50.7 gradë Celsius, temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në hemisferën jugore.

Një teori sugjeron se temperaturat më të larta në Arktik po bëjnë që rryma e ajrit të ngadalësohet, duke rritur gjasat e kupolave të nxehtësisë.

Arktiku po ngrohet gjithashtu më shumë se katër herë më shpejt se mesatarja globale në dekadat e fundit. Në qershor 2020, temperaturat mesatare në Siberi ishin deri në 10°C mbi normale, duke arritur një rekord të ri prej 38°C në rrethin Arktik. Kjo shkaktoi zjarre shkatërruese dhe humbje të akullit të detit.

Rrjeti World Weather Attribution (WWA), një bashkëpunim midis shkencëtarëve ndërkombëtarë të klimës, arriti në përfundimin se kjo ishte "pothuajse e pamundur" pa ndryshimin e klimës.

Shkencëtarët paralajmërojnë se viti 2023 mund të jetë edhe më i ngrohtë, pasi një fenomen klimatik i quajtur La Niña, i cili ka shtypur temperaturat globale, ka marrë fund.

2. Thatësira më të vazhdueshme

Krijimi i një lidhjeje të drejtpërdrejtë midis ndryshimeve klimatike dhe ngjarjeve individuale të thatësirës është sfiduese. Një sërë faktorësh ndikojnë në disponueshmërinë e ujit, jo vetëm temperatura dhe reshjet.

Por ndërsa valët e të nxehtit bëhen më intensive dhe më të gjata, thatësirat ka të ngjarë të përkeqësohen.

Më pak shi bie ndërmjet valëve të të nxehtit, kështu që lagështia e tokës dhe furnizimet me ujë thahen më shpejt. Kjo do të thotë se toka merr më pak kohë për t'u ngrohur, duke ngrohur ajrin sipër dhe duke çuar në nxehtësi më intensive.

Kërkesa për ujë nga njerëzit dhe bujqësia vendos edhe më shumë stres në furnizimin me ujë, duke shtuar mungesat.

3. Më shumë lëndë djegëse për zjarret

Zjarret mund të shkaktohen nga përfshirja e drejtpërdrejtë e njeriut, por faktorët natyrorë gjithashtu mund të luajnë një rol të madh.

Cikli i nxehtësisë ekstreme dhe afatgjatë të shkaktuar nga ndryshimet klimatike tërheq gjithnjë e më shumë lagështi nga toka dhe bimësia.

Këto kushte të thata sigurojnë lëndë djegëse për zjarret, të cilat mund të përhapen me një shpejtësi të jashtëzakonshme.

Në fillim të këtij viti qeveria kiliane vendosi tre rajone në gatishmëri të lartë për zjarret në pyje mes javësh temperaturash të larta.

Në Australi, Uellsi i Ri Jugor po përjeton zjarret e tij më të këqija që nga "Vera e Zezë" 2019/20, pasi erërat e forta dhe temperaturat përvëluese nxisin përhapjen e shpejtë të zjarreve.

Verën e kaluar, Franca, Spanja, Portugalia, Greqia, Kroacia dhe Shqipëria përjetuan zjarre të rënda me mijëra banorë të evakuuar dhe disa qindra të raportuar se kishin vdekur.

Në vitin 2021, Kanadaja përjetoi valë të nxehti që çuan në zjarre të cilat u zhvilluan aq shpejt dhe në mënyrë shpërthyese, saqë krijuan sistemin e tyre të motit, duke formuar retë pyrocumulonimbus. Këto re kolosale më pas prodhuan vetëtima, duke ndezur më shumë zjarre.

Krahasuar me vitet 1970, zjarret më të mëdha se 10,000 hektarë (40 km katrorë) tani janë shtatë herë më të zakonshme në Amerikën perëndimore, sipas Climate Central, një organizatë e pavarur shkencëtarësh dhe gazetarësh.

4. Ngjarje më ekstreme të reshjeve

Në ciklin e zakonshëm të motit, moti i nxehtë krijon lagështi dhe avull uji në ajër, i cili shndërrohet në pika për të krijuar shi.

Një grafik që tregon se si temperaturat rekord shkaktojnë reshje ekstreme. 1) Më shumë nxehtësi nga dielli shkakton avullim më të madh. 2) Më shumë lagështi formon retë. 3) Shi më të dendur.

Megjithatë, sa më i ngrohtë bëhet, aq më shumë avull ka në atmosferë. Kjo rezulton në më shumë pika dhe reshje më të mëdha, ndonjëherë në një hapësirë më të shkurtër kohe dhe në një zonë më të vogël.

Në vitin 2022 përmbytjet goditën Spanjën dhe gjithashtu pjesë të Australisë lindore. Në një periudhë prej vetëm gjashtë ditësh, Brisbane pa pothuajse 80% të reshjeve vjetore, ndërsa Sydney regjistroi më shumë se mesatarja e reshjeve vjetore në pak më shumë se tre muaj.

Këto ngjarje reshjesh janë të lidhura me efektet e ndryshimeve klimatike diku tjetër, sipas Peter Gleick, një specialist i ujit nga Akademia Kombëtare e Shkencave në SHBA.

"Kur zonat e thatësirës rriten, si në Siberi dhe në SHBA perëndimore, ai ujë bie diku tjetër, në një zonë më të vogël, duke përkeqësuar përmbytjet", tha ai.

Moti në të gjithë globin do të jetë gjithmonë shumë i ndryshueshëm, por ndryshimi i klimës po i bën ato ndryshime më ekstreme.

Dhe sfida tani nuk është vetëm kufizimi i ndikimit të mëtejshëm që njerëzit kanë në atmosferë, por gjithashtu përshtatja dhe trajtimi i ekstremeve me të cilat po përballemi tashmë.

/Motilokal.com