Këto pesë ushqime janë më të shëndetshme për t'u blerë të ngrira

Këto pesë ushqime janë më të shëndetshme për t'u blerë të ngrira

Një nutricioniste ka zbuluar pesë ushqime që sipas saj janë më të shëndetshme kur i blini të ngrira.

Shumë ushqime ruajnë ende vlerën e tyre ushqyese pasi janë në frigorifer.

Nutricionistja Rhiannon Lambert tha: "Ushqimet e ngrira si frutat dhe perimet, peshku dhe mishi, madje edhe buka, të cilat janë të pasura me vitamina dhe minerale, janë po aq ushqyese sa të freskëta. Produktet e ngrira zakonisht janë më të lira se shumica e produkteve të freskëta, kështu që ato janë një opsion i shkëlqyeshëm nëse doni të kurseni para”, shtoi ajo.

Ajo shtoi se zgjedhja e produkteve të ngrira mund të jetë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të reduktuar mbeturinat e ushqimit, sepse gjërat mund të ngrihen dhe hahen më vonë.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme pasi kostoja e jetesës vazhdon të rritet dhe produktet e përditshme përballen me rritje të çmimeve.

Këto pesë ushqime janë në fakt më të lira dhe më të shëndetshme për t'u blerë të ngrira.

Bizele të ngrira

Shumë prej nesh tashmë kanë një qese me bizele në frigorifer. Ky ushqim është shumë më lirë për t'u blerë i ngrirë sesa i freskët dhe është një shtesë e lehtë për çdo vakt.

Ai gjithashtu përmban një sasi të mjaftueshme të fibrave, antioksidantëve dhe vitaminave, si dhe minerale të shëndetshme për zemrën si magnez, kalium dhe kalcium.

Hudhra e grirë e ngrirë

Dashamirët e hudhrës do ta dinë se qërimi dhe prerja e thelpinjve dhe mbajtja e një qese të ngrirë dhe të copëtuar në frigorifer do t'ju kursejë kohë dhe para.

Nuk do të humbasin shijen e tyre kur ngrirën, megjithëse mund të humbasin një pjesë të forcës së tyre. Kështu që ju mund të vazhdoni të shijoni përfitimet e hudhrës përbërësi kryesor aktiv i saj, alicina, mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar në luftimin e viruseve.

Brokoli i ngrirë

Brokoli është një tjetër nga ato perime që është e lehtë për t'u përfshirë në vaktin tuaj dhe ofron vlera ushqyese edhe kur është e ngrirë.

Ngrënia e këtij superushqimi mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin e zorrëve, sipas një studimi të fundit, si dhe të mbështesë menaxhimin e peshës, shëndetin e trurit, inflamacionin dhe funksionin imunitar.

Peshk i ngrirë

Siç tha Rhiannon kohët e fundit, ngrënia e peshkut të ngrirë mund të jetë shumë më e përballueshme.

Ngrirja nuk do të zvogëlojë vlerën e tij ushqyese, ju do të shijoni ende përfitimet e acideve yndyrore omega-3 dhe vitaminave D dhe B2 që përmban.

Manaferrat e ngrira

Manaferrat e shtuar në një vakt me kos janë një artikull i shëndetshëm për mëngjes. Megjithatë, shpesh një porcion me fruta të freskëta përmban vetëm disa prej tyre, blerja e ngrirë do të thotë që do të keni më shumë për më pak para dhe do të zgjasin më gjatë.

Nuk ka asgjë më të keqe se manaferrat tuaja të mykohen pas vetëm disa ditësh në frigorifer.

Sipas një studimi nga Universiteti Shtetëror i Dakotës së Jugut, boronicat e ngrira përmbajnë më shumë antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve, përfshirë kancerin. Mjedrat e ngrira janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, e cila do të forcojë sistemin tuaj imunitar.

/Motilokal.com