Aeroplani i pasagjerëve C919 'Made in China' kryen fluturimin e parë

Aeroplani i pasagjerëve C919 'Made in China' kryen fluturimin e parë

Aeroplani i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë është nisur në fluturimin e tij të parë tregtar nga Shangai në Pekin të dielën, duke shënuar hyrjen e tij zyrtare në tregun e aviacionit civil.

Fluturimi i China Eastern Airline MU9191 u ngrit nga Aeroporti Ndërkombëtar i Shangait me 128 pasagjerë, raporton Xinhua.

Fluturimi zgjati pak më pak se tre orë dhe pas uljes në aeroportin ndërkombëtar të Pekinit, avioni dhe pasagjerët u pritën me një avion me topa uji.

C919 është avioni i parë reaktiv i Kinës i zhvilluar në përputhje me standardet ndërkombëtare të aviacionit dhe ka të drejta të pavarura të pronësisë intelektuale.

Projekti u lansua në vitin 2007 dhe u zhvillua në zyrat e projektit të linjës ajrore tregtare China, Ltd. (COMAC).

C919 i parë doli nga linja e prodhimit në Shanghai në nëntor 2015.

Presidenti kinez Xi Jinping e përshëndeti projektin si një triumf të inovacionit kinez.

Mediat kineze njoftuan se avioni C9191 është një simbol i fuqisë industriale dhe krenarisë kombëtare të Kinës.

“Pas brezash përpjekjesh, më në fund e thyem monopolin e aviacionit të Perëndimit dhe hoqëm qafe imazhin poshtërues të prodhimit të 800 milionë bluzave për një Boeing”, sipas Pekin Daily.

/Motilokal.com