Këto katër ushqime rekomandohen nga kardiologët për shëndetin e zemrës

Këto katër ushqime rekomandohen nga kardiologët për shëndetin e zemrës

Ka disa mënyra për të mbështetur shëndetin e zemrës, nga të qenit aktiv deri te administrimi i stresit.

Sipas kardiologes Elizabeth Klodas, prioriteti i të ushqyerit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të mbrojtur shëndetin tuaj.

Ushqyerja luan një rol integral në shumë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës dhe kardiovaskulare, kështu që një dietë e shëndetshme mund të jetë një mënyrë efektive për të mbajtur një zemër të shëndetshme dhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës.

Ushqim i pasur me acide yndyrore omega-3

Të parët në këtë listë të ushqimeve të shëndetshme për zemrën që ha një kardiolog gjatë ditës janë acidet yndyrore omega-3. Disa nga shembujt më të mirë të ushqimeve omega-3 përfshijnë orizin, thjerrëzat e kuqe, spinaqin, fasulet, kungujt e dimrit, farat chia, arrat, salmonin e egër, sardelet, harengën.

“Acidet yndyrore omega-3 janë anti-inflamatore, ndihmojnë në hollimin paksa të gjakut për të parandaluar mpiksjen e gjakut, uljen e presionit të gjakut dhe ndihmojnë në ngritjen e kolesterolit të mirë ndërsa ulin trigliceridet”, shpjegon dr. Klodas.

Antioksidantë

Nëse doni t'i jepni shëndetit të zemrës suaj një nxitje të madhe, është e rëndësishme të trajtoni dhe reduktoni inflamacionin kronik. Inflamacioni është i lidhur me probleme të shumta shëndetësore dhe hulumtimet tregojnë se ulja e tij mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Shtimi i ushqimeve që janë të mbushura me antioksidantë në dietën tuaj mund të ndihmojë në përpjekjet tuaja për të luftuar inflamacionin kronik.

"Antioksidantët luftojnë radikalet e lira në trupin tonë, ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes, reduktojnë inflamacionin dhe ndihmojnë në neutralizimin e çdo toksine qarkulluese. Disa shembuj të ushqimeve më të mira të pasura me antioksidantë përfshijnë domatet, portokajtë, boronicat e egra, çokollatën e zezë dhe çajin jeshil", thotë ajo.

Fibrat ushqimore të plota si drithërat

Fibrat janë një aspekt kyç i një diete të shëndetshme dhe të plotë, por shumë prej nesh nuk i marrin mjaftueshëm. Fibrat ju ndihmojnë të jeni të ngopur për një kohë të gjatë pasi të keni mbaruar vaktin tuaj dhe ju ndihmojnë të mbani një peshë të shëndetshme.

“Fibrat mbështesin një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve dhe mbajnë nivelet e kolesterolit të ulëta duke parandaluar që kolesteroli të absorbohet në traktin tretës”, shton ajo.

Gratë duhet të synojnë për 25 gramë fibra në ditë, dhe burrat rreth 38 gramë, raporton Akademia e të ushqyerit dhe dietologjisë. Ju mund të merrni natyrshëm me fibra nga shumë fruta dhe perime të plota. Disa nga ushqimet më të mira të pasura me fibra për të shtuar në dietën tuaj janë bizelet, zarzavatet, farat e shegës, farat e lirit, fiqtë e thatë, kungulli i konservuar, bananet, zemrat e angjinareve, tërshëra e prerë në çelik, bullguri dhe elbi perla.

Fitosterolet 

E fundit, por jo më e rëndësishmja, në këtë listë të ushqimeve të shëndetshme për zemrën të ngrënë nga një kardiolog, do të përfundojmë me sterolet bimore, ose “fitosterolet”.

Këta përbërës natyralë të bimëve parandalojnë që kolesteroli të përthithet në sistemin tuaj të tretjes, shpjegon Dr. Klodas. Sipas Klinikës Cleveland, ngrënia e ushqimeve me bazë bimore që përmbajnë fitosterole është një mënyrë e sigurt për të ulur kolesterolin dhe për të parandaluar probleme shëndetësore si goditjet në tru dhe sulmet në zemër. Përveç kësaj, ato mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit, kancerit dhe obezitetit.

Drithërat integrale, arrat, perimet, frutat, qumështi dhe djathi që janë të pasura me fitosterole janë burime të shkëlqyera të fitosteroleve. Ju gjithashtu mund të merrni fitosterole në formën e suplementeve ushqimore.

/Motilokal.com