Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Në varësi të llojit të çajit, ai mund të sjellë përfitime të shumta për trupin tuaj dhe disa karakteristika të përgjithshme të kësaj pije dhe efektet e saj mund të jenë: përmirësimi i funksionit të zemrës, përmirësimi i funksioneve njohëse, tretja dhe relaksimi.

Çaji është një nga pijet më të pëlqyera në planet. Disa e pinë me mëngjes, disa për t'u çlodhur para gjumit dhe disa e pinë pasdite me ushqimet e tyre të preferuara. Duke marrë parasysh që njerëzit në mbarë botën e konsumojnë këtë pije, lind pyetja se çfarë lloj përfitimesh shëndetësore mund të ofrojë çaji dhe nëse ka ndonjë efekt anësor negativ nga pirja e tij.

Shumica e këtyre përfitimeve ose efekteve anësore lidhen me lloje të veçanta çaji, por ka disa karakteristika që mund të thuhen për çajin në një kuptim të përgjithshëm.

Për shembull, çaji jeshil njihet si një nga llojet më të shëndetshme të çajit për shkak të antioksidantëve të tij specifik, kështu që mund të ofrojë disa përfitime që çajeve të tjerë bimor mund të mos i kenë. Eat This Not That, me ndihmën e nutricionistëve, krijuan një listë të karakteristikave të përgjithshme se si kjo pije mund të ndikojë në trupin tuaj.

Mund të ndihmojë zemrën tuaj

Të zgjoheni me një filxhan çaj ose të shijoni një filxhan para gjumit mund të jetë më shumë sesa thjesht të kënaqë dëshirat tuaja. Në fakt, pak çaj mund t'ju ndihmojë të mbani zemrën tuaj të shëndetshme.

Disa çaje, si çaji i zi, çaji i gjelbër dhe çaji hibiscus, janë lidhur me përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, uljen e niveleve të kolesterolit LDL dhe përmirësimin e funksionit të përgjithshëm kardiovaskular.

Përmirëson funksionin tuaj njohës

Konsumatorët e çajit jeshil do të jenë të lumtur të dëgjojnë se zakoni i tyre i çajit mund t'i japë trurit të tyre një nxitje. Ky çaj përmban L-theanine, një aminoacid që punon në mënyrë sinergjike me kafeinën për të siguruar një nxitje më të butë dhe më të qëndrueshme të energjisë, duke përmirësuar vigjilencën dhe funksionin njohës.

Mund të ndihmojë me tretjen

Kur jeni duke luftuar me stomak të mërzitur ose dispepsi, disa çajeve mund t'ju ndihmojnë të relaksoheni. Çajet bimorë si kamomili, mente dhe xhenxhefil mbështesin shëndetin e tretjes dhe ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të fryrjes dhe të përzierave.

Jo vetëm që çaji mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes menjëherë, por gjithashtu mund të ndihmojë në shëndetin e zorrëve dhe tretjen me kalimin e kohës.

Një dozë shtesë e kafeinës

Disa çajeve, në varësi të llojit, përmbajnë një sasi të mirë kafeine. Çajet si i zi, gjelbër dhe oolong përmbajnë kafeinë, ndërsa çajet bimor janë krejtësisht pa kafeinë. Nëse e dini se jeni të ndjeshëm ndaj kafeinës, mund të dëshironi të jeni të kujdesshëm për llojin e çajit që pini dhe në cilën orë të ditës vendosni të bëni pushimin e çajit.

Mund t'ju ndihmojë të relaksoheni

Çaji i kamomilit, i cili bëhet nga lulet e thara të kamomilit, përdoret veçanërisht për gjumë dhe relaksim. Ky çaj është i njohur për efektet e tij qetësuese për shkak të pranisë së apigeninës, një antioksidant që lidhet me receptorë të caktuar në trurin tuaj, duke reduktuar ankthin dhe duke nxitur relaksimin.

Kur bëhet fjalë për gjumin tuaj, pirja e çajit të kamomilit para gjumit mund të përmirësojë cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit, falë vetive të tij qetësuese që mund t'ju bëjnë të ndiheni të përgjumur.

/Motilokal.com