Në 11 ditë 8 përmbytje shkatërruese – Kur do të jetë e ardhmja?

Në 11 ditë 8 përmbytje shkatërruese – Kur do të jetë e ardhmja?

“Pas meje, përmbytja”. Thuhet se është thënë nga Mbreti Louis XI i Francës në shekullin e 18-të, sot përdoret shpesh për të shprehur qëndrimin e pamatur ose të papërgjegjshëm të dikujt që nuk i intereson se çfarë ndodh pasi largohen nga pozicioni i tyre i përgjegjësisë dhe duket në një mënyrë mjaft të mirë. Por siç tregon vetë realiteti, si dhe studimet shkencore, përmbytjet nuk do të vijnë pas nesh, por me ne.

Në 11 ditët e para të shtatorit, tetë përmbytje katastrofike ndodhën në katër kontinente. Nga njëra anë, stuhia mesdhetare Daniel rezultoi në humbjen e jetës së mijëra njerëzve në Libinë Lindore dhe mijëra të zhdukur. Moti i ligë ka goditur edhe vendin tonë, duke shkaktuar fatkeqësi të pallogaritshme në Thesali, ndërsa lista e viktimave ka arritur sot në 17. Përmbytje kanë ndodhur edhe në veriperëndim të Turqisë, në Brazilin Jugor, në Spanjën Qendrore dhe bregdetare, në Kinën Jugore, në Hong Kong dhe në jugperëndim të SHBA-ve.

Dhe pyetja mbetet njëjtë. A është ky realiteti i ri apo thjesht një rastësi fatale?

Profesorja e Meteorologjisë në Universitetin e Kërkimeve Publike në Reading, Berkshire, Angli, Susan Grey, na thotë se është ende herët për t'i atribuar ndonjë stuhi të veçantë apo sekuencë ngjarjesh, si ato të ditëve të fundit, tërësisht të krizës klimatike.

Megjithatë, siç thekson ai, hulumtimet tregojnë se ngjarjet ekstreme të motit do të rriten në vitet e ardhshme dhe kriza klimatike e shkaktuar nga njeriu luan një rol në këtë.

"Shumica e studimeve kërkimore tregojnë se dinamika e stuhive ekstreme, si ciklonet mesdhetare, ciklonet tropikale dhe stuhitë evropiane, parashikohet të rriten në të ardhmen, megjithëse frekuenca e stuhive mesdhetare, d.m.th. stuhive hibride që kanë karakteristika të ngjashme me ciklonet dhe uraganet. parashikohet të ulet”, shpjegon profesori.

Duke komentuar vetë motin e keq Daniel, ajo tregon se ishte një stuhi mesdhetare katastrofike, e cila për një pjesë të rrjedhës së saj kishte karakteristikat e një uragani (pra, një stuhi mesdhetare). "Historikisht, Mesdhetare shfaqen rreth 1 deri në 3 herë çdo vit", thekson ai.

“Receta” për më shumë përmbytje 

Nga ana e saj, Agjencia e Ndryshimeve Klimatike Copernicus thekson sipas FT se temperaturat rekord mund të jenë shkaku i rritjes së reshjeve dhe përmbytjeve, pasi periudha qershor-gusht i këtij viti ishte më e ngrohta në histori, me një temperaturë mesatare 16.77 pikë, 0.66. pikë më të larta se mesatarja 1990-2020.

Por si lidhet ngrohja me përmbytjet? Përgjigja bazohet në faktin se stuhitë nga njëra anë tërheqin më shumë energji nga detet më të ngrohta, ndërsa nga ana tjetër atmosfera më e ngrohtë mban më shumë avuj uji që shndërrohen në shi, duke çuar kështu në përmbytje më ekstreme.

Fakti që një atmosferë më e ngrohtë mban më shumë lagështi do të thotë që reshjet e përditshme, si dhe stuhitë e forta si uraganet, bëhen gjithnjë e më të rrezikshme. Megjithatë, sipas ekspertëve, shpërthimi pothuajse i njëkohshëm i përmbytjeve në kaq shumë vende është një ngjarje e pazakontë.

Të pazakonta dukuri të tilla të ndryshme në të njëjtën periudhë

Në veçanti, në dy javët e para të shtatorit, moti i ligë Daniel shkaktoi përmbytje të mëdha në Greqinë Qendrore, Turqi, Bullgari dhe Libi. Tajfuni Haikui goditi Hong Kongun dhe Kinën Jugore me reshje rekord, ndërsa shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan përmbytje në zonat qendrore dhe bregdetare të Spanjës, Nevada në SHBA dhe shtetin Rio Grande do Sul në Brazil.

"Ndodhja e kaq shumë ngjarjeve ekstreme të motit në mbarë botën në një periudhë kaq të shkurtër kohore është e pazakontë", tha për NBC Andrew Hoell, një meteorolog hulumtues në Laboratorin e Shkencave Natyrore të Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike.

Në të njëjtën kohë, shfaqja e ngjarjeve të tilla ekstreme të motit ka shkaktuar humbje të mëdha të jetëve njerëzore në shumë kontinente, duke përforcuar nevojën për sisteme dhe infrastrukturë më të mirë paralajmëruese për të mbrojtur veçanërisht popullsitë më të cenueshme.

Mirëpo, krahas pamjeve tronditëse që po qarkullojnë nëpër botë, nevojën për më shumë investime në fushën e parandalimit e dëshmojnë edhe studimet, të cilat tregojnë se sa më intensive të kemi valë të nxehti, aq më shumë do të përballemi me përmbytje.

Në veçanti, një studim i raportuar nga Washington Post dhe i botuar në mars zbuloi se që nga viti 2002, reshjet ekstreme kanë qenë të lidhura fort me rritjen e temperaturave, me ajër më të ngrohtë që ka të ngjarë të prodhojë reshje më të dëmshme. Studimi zbuloi gjithashtu se thatësirat dhe përmbytjet ishin 33% më të shpeshta gjatë viteve më të ngrohta, nga 2008 deri në 2021.

Fatkeqësitë në detaje sipas shteteve: 

Spanjë

Në Evropë, ditët e para të shtatorit sollën përmbytje shkatërruese edhe në Spanjë. Siç vërehet nga Euronews, urat u shembën dhe veturat u fshinë në zonat më të prekura në jugperëndim të Madridit. Nëntë persona kanë humbur jetën, ndërsa një djalë 10-vjeçar është shpëtuar pasi ka kaluar natën “i fshehur” në një pemë. Vendi regjistroi nivele jashtëzakonisht të larta të shiut në një periudhë të shkurtër kohore krahasuar me reshjet e mëparshme historike. Toledo regjistroi 91.8 mm në 24 orë, ndërsa Puerti de Navaqueranda pati 114.8 mm shi në një periudhë 48-orëshe.

Turqi

Nga reshjet e stuhisë Daniel janë prekur edhe Turqia dhe Bullgaria. Siç raportojnë mediat lokale, të paktën pesë persona humbën jetën në provincën e Kirklarelit dhe dy të tjerë u vranë në Stamboll, ku qindra shtëpi dhe zyra u përmbytën.

Bullgari

Në provincën e Burgasit të Bullgarisë, banorët u detyruan të evakuohen pasi niveli i ujit u rrit aq shumë sa makinat mezi shiheshin. Të paktën katër persona dihet se kanë vdekur në vend.

Brazil

Në Brazil, përmbytjet nga një ciklon javën e kaluar vranë të paktën 46 njerëz dhe lanë një pjesë të vendit jugor nën ujë. Siç thekson Washington Post, 25,000 njerëz u zhvendosën, ndërsa në shtetin e Rio Grande do Sul guvernatori tha se numri i të vdekurve ishte më i larti i regjistruar ndonjëherë në shtet për shkak të një fenomeni klimatik.

Hong Kong

Në Hong Kong, autoritetet thanë se shiu ishte më i madhi që nga fillimi i regjistrimeve në 1884. Më shumë se 150 njerëz u plagosën dhe të paktën dy u vranë.

Libi

Edhe Libia u godit nga stuhia Daniel, ku ekspertët besojnë se me kalimin e fenomenit në jug nga Greqia, ai mbërriti në Libi më i “forcuar” se në Greqi.

Madhësia e fatkeqësisë është e pallogaritshme. Më shumë se 5,000 vlerësohet të jenë të vdekur, ndërsa mijëra janë gjithashtu të zhdukur. Sasia masive e shiut shkaktoi përmbytje të mëdha, duke shkaktuar shembjen e një dige pranë qytetit bregdetar Derna, duke mbytur rrethe të tëra.

/Motilokal.com