Me ndihmën e këtyre produkteve natyrale, ruani shkëlqimin dhe pastërtinë e sipërfaqeve tuaja prej druri

Me ndihmën e këtyre produkteve natyrale, ruani shkëlqimin dhe pastërtinë e sipërfaqeve tuaja prej druri

Një kompani pastrimi ka ndarë disa truke me ndihmën e të cilave ju do të ruani më lehtë pastërtinë dhe shkëlqimin e sipërfaqeve tuaja prej druri.

Nëse dëshironi që laminatet dhe dyshemetë tuaja të parketit të shkëlqejnë siç reklamohet, provoni disa nga këto metoda që përmbajnë përbërës natyralë.

Koha më e mirë për të pastruar sipërfaqet prej druri në shtëpinë tuaj varet nga ju. Ju mund të hiqni pluhurin dhe papastërtitë që janë shfaqur çdo javë dhe lustrimi mujor me vajra natyralë do t'i ndihmojë mobilet tuaja të duken të shkëlqyera për gjithë jetën.

Ujë dhe uthull

Një përzierje e ujit të ngrohtë dhe uthullës është fantastike për pastrimin e banjave dhe kuzhinave. Ai gjithashtu bën mrekulli për drurin, duke përfshirë dyshemetë prej druri. Uji liron papastërtitë, ndërsa uthulla mund të vrasë mikrobet.

Përdorni uthull të bardhë ose uthull molle. Duhet që raporti i ujit dhe uthullës të jetë 2:1. Lagni leckën në një përzierje uji dhe uthull dhe e kaloni sipër sipërfaqeve prej druri.

Uji me detergjent enësh dhe vaj esencial

Me këtë truk, detergjenti për larjen e enëve duhet të jetë transparent në mënyrë që të mos lërë gjurmë. Duke përzier ujin me detergjentin e enëve dhe vajin tuaj esencial të preferuar, mund të krijoni një zgjidhje natyrale pastrimi të bërë në shtëpi me aromën që ju pëlqen.

Është e nevojshme të shtoni një lugë çaji detergjent dhe disa pika vaj esencial në gjysmë litri ujë. Më së miri do të ishte të përdorni një leckë me mikrofibër gjatë pastrimit dhe përzierjen ta vendosni në një shishe sprej.

Uthull molle, vaj ulliri dhe vajra esenciale

Për dru me ngjyrë të errët, përdorni një përzierje uthull molle, vaj ulliri dhe vajra esencialë për një aromë të freskët. Do t'ju duhen dy decilitra uthull molle, një decilitër vaj ulliri, një lugë glicerinë vegjetale, një lugë limon dhe 20 pika vaj esencial. Lëngu i limonit vepron si dezinfektues dhe uthulla largon yndyrat. Vaji i ullirit hidraton drurin dhe e mbron atë nga grimcat e pluhurit për një kohë.

/Motilokal.com