Nju Jorku shpall gjendjen e jashtëzakonshme pasi përmbytjet e shpejta lënë pjesë të qytetit nën ujë

Nju Jorku shpall gjendjen e jashtëzakonshme pasi përmbytjet e shpejta lënë pjesë të qytetit nën ujë

Disa pjesë të Nju Jorkut janë nën ujë që nga mëngjesi i së premtes pasi reshjet e rrëmbyeshme shkaktuan përmbytje të shpejta në të gjithë qytetin.

Një stuhi e fortë shpërtheu mbi qytet të enjten, duke e lënë qytetin dhe disa pjesë të Nju Jorkut, Nju Xhersit dhe Konektikatit nën vëzhgime dhe paralajmërime për përmbytjet.

Njujorkezëve iu kërkua të mos udhëtonin pasi sistemi i metrosë përjetoi pezullime të gjera dhe automjetet u bllokuan nga ujërat në rritje.

Dy deri në pesë centimetra shi kanë rënë tashmë në të gjithë qytetin, sipas zyrtarëve të menaxhimit të emergjencave, dhe një deri në tre inç të tjerë priten në 24 orët e ardhshme. Sinoptikanët thanë se shkalla e pritshme e reshjeve është midis 1-2.5 inç në hapësirën e një ore në disa zona.

Fotot dhe pamjet që po shfaqeshin të pjesëve të qytetit nën ujë, duke përfshirë lagjet Park Slope dhe Prospect Heights të Brooklyn-it, ku njujorkezët u panë të strehuar nga uji i lartë deri në gjunjë.

Guvernatorja e Nju Jorkut Kathy Hochul shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në të gjithë qytetin e Nju Jorkut, Long Island dhe Luginën Hudson për shkak të reshjeve ekstreme.

“Ju lutemi merrni hapa për të qëndruar të sigurt dhe mos harroni të mos përpiqeni kurrë të udhëtoni në rrugë të përmbytura”, tha ajo.

Ajo më herët shkroi në Twitter: “Brooklyn po sheh disa nga ndikimet më të rënda të kësaj stuhie shiu, të gjithë banorët duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm tani”. Ndër zonat që do të përjetojnë përmbytje të shpejta përfshijnë Lower East Side të Manhattan-it, East Village, Soho dhe Midtown; Coney Island, Rockaway Beach, Crown Heights në Brooklyn; dhe Jackson Heights, Forest Hills dhe Laguardia Airport në Queens.

“Aktualisht ka ndërprerje të shërbimit në *çdo linjë* në sistemin e metrosë së NYC në mes të shiut ekstrem dhe përmbytjeve të shpejta në të gjithë qytetin”, shkroi në Twitter presidenti i Manhattan Borough, Mark D. Levine.

Shiu i dendur do të shkaktojë përmbytje të rrugëve dhe përmbytje të mundshme, paralajmëruan zyrtarët e emergjencës. Kishte "mbyllje të plota" në rrugën FDR Drive dhe Delancy në anën lindore të qytetit, sipas Departamentit të Policisë së NY.

Alarmet e urgjencës u dërguan në telefonat celularë në qytet në orën 9:30 të mëngjesit me kohën lokale nga Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS).

Shiu i dendur po ushtron gjithashtu presion mbi lumenjtë dhe përrenjtë, duke rritur rrezikun e përmbytjeve, paralajmëroi NWS.

/Motilokal.com