Pesë mënyra për të humbur kaloritë e tepërta pa shkuar në palestër

Pesë mënyra për të humbur kaloritë e tepërta pa shkuar në palestër

Humbja e peshës mund të jetë një proces i gjatë dhe i lodhshëm, por adoptimi i zakoneve të reja dhe të thjeshta mund ta bëjë këtë proces shumë më të lehtë.

Përveç ushqimit të shëndetshëm dhe ushtrimeve, sipas Brightside, ekzistojnë deri në pesë zakone që mund t'ju ndihmojnë të humbni kaloritë e tepërta dhe kështu t'ju çojnë drejt qëllimit të dëshiruar më shpejt.

Dush me ujë të ngrohtë

Të bësh dush ose banjë me ujë të ngrohtë është një mënyrë e shkëlqyer për t'u çlodhur. Megjithatë, një studim sugjeron se mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Domethënë, kur bëni dush me ujë të ngrohtë, trupi juaj bën më shumë përpjekje për të mbajtur temperaturën, gjë që ndihmon në djegien e kalorive.

Pirja e ujit të ftohtë

Hidratimi është thelbësor për trupin tonë dhe ndryshe nga shumë pije të tjera, uji na ndihmon të humbim peshë, sepse nuk përmban kalori. Por uji i ftohtë mund të ndihmojë në djegien e kalorive shtesë duke ngrohur trupin tuaj, gjë që përshpejton metabolizmin tuaj.

Kryerja e punëve të shtëpisë

Edhe pse bërja e punëve të shtëpisë nuk është në listën e zakoneve të preferuara, mund t'ju ndihmojë të humbni kaloritë e tepërta dhe në këmbim do të merrni një hapësirë të rregullt. Siç shkruan Brightside, një orë larje e enëve dhe larje mund të djegë deri në 100 kalori.

Duke pirë çaj të gjelbër

Çaji i gjelbër është një nga pijet që ndihmon në djegien e kalorive. Ai përmban një sasi të madhe të antioksidantëve dhe është i mirë për lëkurën tuaj. Për shkak se përmban kafeinë, ajo rrit metabolizmin tuaj dhe ndihmon në shpërbërjen e yndyrës.

Ulni nxehtësinë

Moti më i ftohtë po vjen, por kjo nuk do të thotë që duhet të ndizni menjëherë ngrohjen. Përkatësisht, dhomat më të freskëta mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë. Ky truk në fakt është njësoj si ai me ujë të ftohtë. Qëndrimi në një dhomë më të freskët nxit djegien e kalorive.

/Motilokal.com