Në Foto: Reshjet e rralla të borës gëzojnë irakianët

Në Foto: Reshjet e rralla të borës gëzojnë irakianët

Banorët e Bagdadit po shijojnë borën e rënë, për herë të dytë në 100 vjet. Reshjet e fundit të dëborës u regjistruan në qytet në vitin 2008, por u shkri shpejt.

Shumë irakianë të rinj dhe të vjetër thonë se kjo është hera e parë që kanë parë reshje të vërteta të dëborës në Bagdad, njoftoi AFP.

“Bora mund të bjerë deri ditë e sotme, duke pasur parasysh motin e ftohtë. Vala e ftohtë erdhi nga Evropa”, tha Amer el Jaberi nga Qendra Meteorologjike e Irakut.

Populli i Bagdadit është mësuar më shumë me të nxehtin sesa me të ftohtin.

Temperatura më e lartë e regjistruar në kryeqytet ishte 51 °C, një rekord të cilin e ka regjistruar disa herë viteve të fundit. 

Dëbora është një dukuri më e zakonshme në Irakun verior, ku ka rënë në Mosul, por shumë rrallë është parë në pjesët qendrore dhe jugore të vendit.

Në vitin 2018, mungesat e ujit shkaktoi një krizë shëndetësore në qendër dhe në jug por vitin e e kaluar, shirat e dendur shkaktuan përmbytje vdekjeprurëse dhe dëme të konsiderueshme në shtëpi dhe të lashtat.

Temperaturat e larta më pas goditën veriun duke shkaktuar zjarre të egra duke djegur tokat bujqësore.  

Ekspertët thonë se Irakut i mungon fondi ose infrastruktura për të përballuar me ndryshimet klimatike dhe shkretëtirën e tokës dikur prodhuese./Motilokal.com

Pulat fluturojnë mbi lumin Tigris pasi brigjet e tij janë të mbuluara me dëborë pas një rrëmujë në qytetin e vjetër të qytetit verior të Irakut, Mosul.  [Zaid Al-Obeidi / AFP]

Bora e freskët bie mbi Sheshin Tahrir në Bagdad ndërsa protestuesit antiqeveritar organizojnë një ulje.  [Hadi Mizban / Fotografia e AP]

Kryeqyteti i Irakut Bagdad u zgjua i mbuluar në një shtresë të hollë dëbore, një fenomen jashtëzakonisht i rrallë për një nga vendet më të nxehta në botë.  [Atta Kenare / AFP]

Reshjet e fundit të regjistruara të dëborës në qytet ishin në vitin 2008. [Mohamed Sawaf / AFP]

Për shumë Irakianë, ishte hera e parë që ata kishin parë ndonjëherë borën të binte në Bagdad.  [Mohamed Sawaf / AFP]

Djemtë irakenë tundin borën nga një pemë në një park në qytetin e Karbala.  [Mohamed Sawaf / AFP]

Reshjet e borës janë më të zakonshme në veriun e Irakut, ku bora mbuloi qytetin e luftuar nga lufta në Mosul, por në qendër dhe në jug ka rrallë reshje të mjaftueshme.  [Zaid Al-Obeidi / AFP]

Iraku është goditur nga një sukses i ngjarjeve ekstreme të motit vitet e fundit.  [Zaid Al-Obeidi / AFP]