Moti për këtë fundjavë për qytetet shqiptare dhe evropiane

Moti për këtë fundjavë për qytetet shqiptare dhe evropiane

Moti për këtë fundjavë në vendin tonë do të mbajë mot me reshje shiu dhe me diell. Në pjesën më të madhe të Shqipërisë gradualisht nisin reshjet e shiut me intensitet të ulët (në jugperëndim-veriperëndim lokalisht mesatar në formë shtrëngatash).

Moti për ditën e premte në vendin tonë do të mbajë mot i kthjellët. Temperaturat do të luhatën nga 10 deri në 11 °C. Era do të fryje me shpejtësi 3 m/s në drejtim të jugut.

Të shtunën moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat parashihet të lëvizin prej 3 deri në 14 °C.

Edhe e diela do të mbajë mot i kthjellët. Temperaturat do të sillen prej 5 deri në 15 °C. Era do të fryje me shpejtësi 1 m/s në drejtim të perëndim-veriperëndimit.

Moti në Kosovë për këtë fundjavë do të jetë kryesisht vranët dhe me të reshura shiu, ku gjatë ditës së premte do të jenë më të vazhdueshme, ndërsa të shtunën dhe të dielën do të kemi mot më të butë. Në vise malore priten reshje bore.

Mëngjesi i ditës së premte do të mbajë mot me vranësira, kurse mesdita me reshje shiu. Temperaturat do të lëvizin nga 4 deri në 8 °C. Era do të fryje me shpejtësi 3 m/s në drejtim të jug-juglindjes.

E shtuna do të ketë mot pjesërisht me re. Temperaturat do të luhatën prej 3 deri në 6 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 5 m/s në drejtim të veri-verilindjes.

E diela do të mbajë mot të kthjellët. Temperaturat do të luhaten nga -2 deri në 10 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 1 m/s në drejtim të perëndim-jugperëndimit.

Parashikimi i motit për ditën e premte në Maqedoninë Veriore, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu. Temperaturat do të lëvizin nga 1 deri në 6 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 2 m/s në drejtim të verilindjes.

Ndërsa mëngjesi i së shtunës do të jetë me vranësira, mesdita do të mbajë mot pjesërisht me re. Temperaturat pritet të lëvizin prej 6 deri në 10 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 3 m/s në drejtim të veri-veriperëndimit.

Dita e diele do të mbajë mot të kthjellët. Temperaturat do të luhatën prej 1 deri në 10 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 1 m/s në drejtim të lindje-verilindjes.

Moti për ditën e premte në Mal të Zi, do të mbajë mot me reshje shiu. Temperaturat do të lëvizin nga 10 deri në 12 °C. Era do të fryjë 7 m/s në drejtim të jugperëndimit.

Dita e shtunë do të ketë mot të kthjellët. Temperaturat parashihet të lëvizin nga 7 deri në 13 °C. Era do të fryjë 4 m/s në drejtim të verilindjes.

Edhe dita e diele do të jetë me mot të kthjellët. Temperatura gjatë ditës pritet të sillen prej 6 deri në 14 °C. Era do të fryjë 2 m/s në drejtim të veriperëndimit. /Motilokal.com