Motilokal viziton Abu Dabin, mrekullinë arkitektonike botërore

Motilokal viziton Abu Dabin, mrekullinë arkitektonike botërore

Motilokal qëndroi në njërin nder qytetet më të bukura dhe më atraktive në botë, duke ju sjell edhe pamje ekskluzive nga Abu Dabi.

Ky qytet është vërtetë një oazë e veçantë arkitektonike. Lexuesit e portalit tonë i ftojmë që t'i shijojnë këto pamje enkas për ta.

Abu Dabi është kryeqyteti dhe qyteti i dytë më i populluar i Emirateve të Bashkuara Arabe (më i populluari është Dubai).

Qyteti ndodhet në një ishull në Gjirin Persik në brigjet qendrore dhe perëndimore.

Që nga tetori i vitit 2019, popullsia në Abu Dabi është rreth 1.5 milion banorë.

Abu Dabi ka një sipërfaqe prej 972 kilometra katrorë.

Qyteti ka një lartësi mesatare prej 27 metra mbi nivelin e detit.

"Dhabi" është fjalë arabe që ka kuptimin gazelë, ndërsa Abu në shqip babë kështu që Abu Dabi do të thotë "Babai i Gazelës". Mendohet se ky emër erdhi për shkak të bollëkut të gazelave në zonë dhe një përrallë popullore që përfshin Shakhbut bin Dhiyab al Nahyan.

Në vitin 1761, beduinët e fisit Bani Jas vendosën një vendbanim në Abu Dabi.

Abu Dabi ishte një qytet i pazhvilluar dhe i vetmi me rëndësi lokale, por të ardhurat e naftës nga Emiratet e mundësuan që ajo të evoluojë në një qytet modern me një infrastrukturë plotësisht të zhvilluar.

Në vitin 1958 u zbulua nafta në Abu Dabi.

Ata filluan të shesin naftën në vitin 1960.

Në 1971, Abu Dabi u bashkua me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe u bë kryeqytet.

Sot, qyteti është qendra e veprimtarive politike dhe industriale të vendit, dhe një qendër e madhe kulturore dhe tregtare.

Xhamia e Madhe e Sheikh Zayed, është xhamia më e madhe në EBA dhe vendi kyç për lutjet ditore të besimtarëve, për xhumatë dhe Bajramin. Gjatë festave islame mund të vizitohet deri në 41.000 njerëz. Nuk ka dyshim se është një prej atraksioneve më të mëdha të këtij vendi.

sheikh zayed grand mosque

I rrethuar nga ujë në tre anë, Luvri i Abu Dabit strehon 600 vepra arti të blera bashkë me 300 punime të marra me qira nga 13 institucione franceze në 23 galeritë e tij.

Artistët variojnë nga Paul Gauguin, Vincent Van Gogh e Pablo Picaso.

louvre abu dhabi

Muzeu u përurua me 8 nëntor 2017 nga Presidenti Francez Emmanuel Macron dhe Zëvendës Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe Mohammed bin Rashid Al Maktoum dhe Princi i Kurorës së Abu Dhabi Mohamed bin Zayed Al Nahyan. Është përafërsisht 24,000 metra katror në madhësi, me 8,000 metra katrorë të galerive, duke e bërë atë muzeun më të madh të artit në gadishullin Arabik.

ferrari world abu dhabi

Ferrari World Abu Dabi është pista ku zhvillohen garat e Formula 1 në ishullin Yas. Është parku i parë me emblemën e markës Ferrari dhe ka rekordin për strukturën më të madhe të kornizës hapësinore të ndërtuar ndonjëherë.

warner bros world abu dhabi

Warner Bros. World Abu Dabi është një park argëtimi në pronësi dhe i zhvilluar nga Miral Asset Management me një kosto të pritur prej 1 miliard dollarë. Parku përmban karaktere nga ekskluzivitetët e Warner Bros, të tilla si Looney Tunes, DC Comics, Hanna-Barbera, etj. Parku ndodhet në ishullin Yas afër Ferrari World.

waterworld abu dhabi

Në mesin e 43 atraksioneve në këtë park ujor, të hapur në vitin 2013, janë edhe pesë rrëshqitëset unikate të ujit, të krijuara posaçërisht për këtë park.

Nga këto rrëshqitëse më të njohurat janë ajo e quajtur Dawwama, që është njëherësh  rrëshqitësja e parë hidro-magnetike në botë (teknologjia hidro-magnetike mundëson një udhëtim më të gjatë dhe më të këndshëm, së paku kështu thonë prodhuesit e saj) dhe slita ujore 550 metra e gjatë e njohur si  Cubi Bombardues.

Yas Waterworld në Abu Dabi është parku ujor që ndodhet në ishullin Yas afër Ferrari World dhe World Warner Bros. Në mesin e 43 atraksioneve në këtë park ujor, të hapur në vitin 2013, janë edhe pesë rrëshqitëset unikate të ujit, të krijuara posaçërisht për këtë park.

Nga këto rrëshqitëse më të njohurat janë ajo e quajtur Dawwama, që është njëherësh  rrëshqitësja e parë hidro-magnetike në botë (teknologjia hidro-magnetike mundëson një udhëtim më të gjatë dhe më të këndshëm, së paku kështu thonë prodhuesit e saj) dhe slita ujore 550 metra e gjatë e njohur si  Cubi Bombardues.

marina mall

Marina Mall është një qendër tregtare dhe argëtuese në Abu Dabi e cila u hap në mars të viti 2001. Një nga më të mëdhenjtë në Abu Dabi, Mall ndodhet përgjatë rrugës së përparme në rrugën Corniche, afër hotelit Emirates Palace. Në janar të viti 2017, Forbes njohu Marina Mall si një nga qendrat më të mira tregtare në Abu Dabi.

Abu Dabi ka disa parqe dhe kopshte dhe më shumë se 400 kilometra vijë bregdetare, nga të cilat 10 kilometra janë plazhe publike.

Abu Dabi është shkretëtirë dhe ka një klimë të shkretëtirës. Nuk ka shumë shi por bie pak shi në muajt e dimrit.

Gjatë ditës, temperatura mesatare e verës është 42 °C. Temperatura mesatare e ditës në dimër është 23 °C./Motilokal.com