Turqi, nëntë të vdekur dhe disa të zhdukur nga një stuhi e fuqishme

Turqi, nëntë të vdekur dhe disa të zhdukur nga një stuhi e fuqishme

Ekipet turke të shpëtimit kërkuan të hënën për 11 anëtarë të ekuipazhit të zhdukur të një anijeje mallrash e cila u fundos në brigjet e Detit të Zi mes stuhive që morën jetën e të paktën nëntë personave, duke përfshirë një nga anija, tha ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya.

Ai tha se Kafkametler me flamur turk, me 12 anëtarë të ekuipazhit në bord, ishte mbytur në brigjet e Eregli në provincën Zonguldak të Turqisë veriperëndimore dhe se trupi i një anëtari të ekuipazhit ishte nxjerrë.

Kapiteni i anijes kishte raportuar të dielën në mëngjes se anija po lëvizte drejt në Eregli dhe Yerlikaya. Anija ndoshta ka goditur strukturën pas kësaj.

Rajoni u godit nga stuhi të fuqishme të dielën dhe moti i keq i pengoi anijet ajrore dhe detare të kryenin kërkime deri të hënën në mëngjes.

Yerlikaya u tha gazetarëve se stuhitë dhe përmbytjet në të gjithë Turqinë gjatë fundjavës kishin rezultuar në vdekjen e katër personave në provincën juglindore të Batman, tre personave në Zonguldak dhe një personi tjetër në Diyarbakir, gjithashtu në juglindje.

/Motilokal.com