Pije bombastike për rritjen e imunitetit: Duhet t'i provoni këto receta

Pije bombastike për rritjen e imunitetit: Duhet t'i provoni këto receta

Imuniteti ynë është vazhdimisht në kërkim të dozës së tij të vitaminave dhe mineraleve për të ruajtur vitalitetin. Nëse keni nevojë për një mënyrë efektive për t'i futur ato në trupin tuaj, ndoshta këto receta lëngjesh mund t'ju ndihmojnë të luftoni në mënyrë efektive virusin e ftohjes ose gripit.

Me afërsisht 60 për qind të vlerës ditore të vitaminës C për filxhan, kjo agrume ofron veti antioksiduese jetike për mbrojtjen e qelizave.

Mungesa e vitaminës C mund të çojë në shërimin e vonuar të plagëve, dobësimin e përgjigjes imune dhe ndjeshmërinë ndaj infeksionit.

Përbërësit: mandarina të freskëta, portokall, grejpfrut, limon, lime dhe shurup agave (sipas dëshirës)

Përgatitja:

1. Qëroni portokajtë, mandarinat dhe grejpfrutin dhe shtrydhni lëngun.

2. Shtrydhni lëngun e limonit.

3. Përzieni dhe provoni. Nëse ju duket shumë e thartë për shijen tuaj, shtoni pak ëmbëlsues.

Kombinim i karotës, mollës dhe portokallit

Karotat, mollët dhe portokajtë ofrojnë një përzierje të fuqishme të vitaminës C dhe vitaminës A, thelbësore për shëndetin e imunitetit. Përveç kësaj, karotat furnizojnë vitaminën B6, duke ndihmuar në përhapjen e qelizave imune dhe prodhimin e antitrupave.

Përbërësit: 2 karota të mëdha, 3 mollë, 2 portokaj dhe mund të shtoni edhe pak xhenxhefil dhe/ose limon.

Përgatitja:

1. Prisni majat e karotave (ku janë gjethet e gjelbëra ose ku është skaji më i fortë i rrënjës).

2. Më pas pritini mollët në katërsh. Sigurohuni që të hiqni farat pasi ato janë helmuese dhe mund të jenë të rrezikshme nëse konsumohen.

3. Pas kësaj, presim portokajtë në katërsh.

4. Tani është koha për të filluar lëngjet. Filloni me karotat dhe vazhdoni me përbërës të tjerë.

Një përzierje e panxharit, karotave, xhenxhefilit dhe mollëve

Ky lëng gjallërues përmban perime me rrënjë të pasura me lëndë ushqyese anti-inflamatore që janë të dobishme për mbështetjen e imunitetit, veçanërisht për ata që vuajnë nga sëmundje si artriti reumatoid.

Përbërësit: 1 panxhar mesatar (i larë, i qëruar lehtë dhe i prerë në katër pjesë), 1 mollë mesatare (të qëruara, me bërthama dhe të prera në katërsh), një copë xhenxhefil të freskët në madhësinë e 1 lugë gjelle (të hequr lëkura), 3 karota të plota (të lara dhe i qëruar), lëng molle i pafiltruar (opsionale).

Përgatitja:

1. Vendosni të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini derisa të jetë e qetë, duke shtuar pak lëng molle nëse është e nevojshme.

2. Më pas vendosni një sitë me rrjetë të imët mbi një tas të madh dhe kullojeni lëngun. Duke përdorur një shpatull gome, shtypni tulin dhe shtrydhni të gjithë lëngun. Lëreni të qëndrojë për pesë minuta për të nxjerrë pjesën më të madhe të lëngut.

3. Hiqni tulin dhe hidheni lëngun në një gotë për servirje. Pini menjëherë ose ftohuni pak.

Shumë domate

Domatet janë të pasura me vitaminë B9 (folat) dhe sasi modeste të magnezit, të cilat kontribuojnë në funksionin e imunitetit dhe reduktojnë inflamacionin. Bërja e lëngut të freskët të domates në shtëpi siguron cilësi pa përbërës shtesë.

Përbërësit: 1,3 kg domate kopshti shumë të pjekura (pa fara dhe të grira përafërsisht), 1,5 filxhan selino të copëtuar me gjethe, 1/3 filxhan qepë të grirë, 2 lugë sheqer (ose sipas shijes), 1 lugë çaji kripë, pak piper i zi dhe salcë tabasko (rreth 6-8 pika).

Përgatitja:

1. Vendosini të gjithë përbërësit në një tenxhere të madhe jo reaktive (përdorni çelik inox, jo alumin). Lëreni të ziejë dhe gatuajeni, pa mbuluar, derisa përzierja të jetë plotësisht e supë, rreth 25 minuta.

2. Kullojeni përzierjen përmes një sitë të imët ose mulli ushqimor dhe ftohuni plotësisht.

3. Ruajeni të mbuluar dhe në frigorifer për rreth 7 ditë.

/Motilokal.com