15 viktima nga koronavirusi në Shqipëri, 243 raste të konfirmuara dhe 52 pacientë të shëruar

15 viktima nga koronavirusi në Shqipëri, 243 raste të konfirmuara dhe 52 pacientë të shëruar

Ministria e Shëndetësisë raporton se pasditen e së martës kanë ndërruar jetë dhe dy persona të tjerë të prekur nga virusi Covid-19, duke e çuar në 15 numrin në total të viktimave në vendin tonë.

Ndërsa deri më tani janë testuar 1671 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar 243 të konfirmuara dhe 52 pacientë janë shëruar.

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 31.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 129 7
Fieri 23 1
Durrësi 26 2
Korça 15
Vlora 5 1
Elbasani 5
Lushnja 4 1
Kavaja 4 2
Shkodër 8
Lezhë 5
Kruja 5
Puka 3
Tropojë 4
Has 2 1
Rrogozhina 2
Berat 1
Mirdita 2
TOTAL 243 15

Në 24 orët e fundit janë testuar 145 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 20 raste të reja me COVID-19.

Këtë të martë kanë ndërruar jetë 3 pacientë të prekur nga COVID-19  dhe në total numri i viktimave nga koronavirusi shkon në 15.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 77 të shtruar. 8 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 1 nga këta i intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” kemi një pacient të shtruar.

Gjatë ditës së sotme janë shëruar edhe  5 pacientë nga Tirana, Kavaja, Fieri , dy prej tyre në terapi intensive prej 12 ditësh duke e çuar numrin e të shëruarave nga COVID-19 në 52.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Shkodër, Mirditë dhe Korçë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit./Motilokal.com