COVID-19/ 16 raste të reja, shkon në 259 numri i të prekurve në Shqipëri

COVID-19/ 16 raste të reja, shkon në 259 numri i të prekurve në Shqipëri

Silva Bino nga Instituti i Shëndetit Publik të Shqipërisë, në një prononcim për media ka deklaruar se deri me tani janë shëruar 15 gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa numri i të infektuarve shkon në 67.

“Në vijim të komunikimit të përditshëm më ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara pozitive. Epidemiologët në çdo njësi vendore të kujdesit shëndetësor nga veriu në jug, janë në terren dhe po bëjnë një punë të jashtëzakonshme për të identifikuar në kohë kontaktet, pas verifikimit të rasteve të dyshuara”, u shpreh Bino.

Ajo theksoi se në 24 orët e fundit janë testuar 152 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 16 raste të reja me COVID-19.

Sipas saj deri në këto momente janë testuar 1823 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 259 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitve me COVID-19 është 50 vjeç.

“Numri i personave që kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri është 15”, deklaroi Bino.

Më tej ajo njoftoi se në shërbimin infektiv aktualisht janë 79 të shtruar. 7 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 4 nga këta janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” kemi 1 pacient të shtruar.

“Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit kemi 15 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 67”, tha Bino.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Kavajë dhe Korçë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë         140 raste

– Durrës           29 raste

– Lushnje           4 raste

– Elbasan           5 raste

– Fier                23 raste

– Kavajë             5 raste

– Rrogozhinë    2 raste

– Korçë             16 raste

– Vlorë                5 raste

– Shkodër          8 raste

– Lezhë               5 raste

– Berat                1 rast

– Has                  2 raste

– Krujë               5 raste

-Tropojë            4 raste

– Pukë                3 raste

– Mirditë           2 raste

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet edhe një herë me një lutje qytetarëve: Respektoni masat e distancimit social sepse vetëm kështu mund ta përballojmë këtë sfidë!

Ministria e Shëndetësisë apelon qytetarët të telefonojnë në numrin 0800 40 40 për përfitimin e barnave me rimbursim dhe çdo pyetje për COVID-19, ndërsa në numrin e urgjencës kombëtare 127 duhet të telefonojnë nëse dyshojnë se kanë shenja të COVID-19./Motilokal.com