Stina e verës nis nga sot, por moti i freskët vazhdon të mbetet prezent!

Stina e verës nis nga sot, por moti i freskët vazhdon të mbetet prezent!

Prej sot në Maqedoni dhe në hemisferën veriore fillon vera. Njëkohësisht në hemisferën jugore fillon dimri.

Në Maqedoni vera fillon në orën 12 e 7 minuta. Kjo ditë e 172-të e vitit është më e gjata dhe do të zgjasë 15 orë e 14 minuta. Dielli do të lind në orën 4 e 58 minuta, ndërsa do të perëndojë në orën 20 e 12 minuta.

Në ditën e parë të verës sipas paralajmërimeve të sinoptikëve, moti do të jetë me diell me vranësira të vogla deri në mesatare, ndërsa pasdite do të ketë paraqitje lokale të shiut të rrëmbyeshëm dhe bubullimave. Tashmë nga e premtja pritet jostabilitet më i shprehur me reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe mot më i freskët.

Vera do të përfundojë më 22 shtator kur të fillojë vjeshta.