Maji i vitit 2020 muaji më i ngrohtë me rekord global

Maji i vitit 2020 muaji më i ngrohtë me rekord global

Muaji që lëmë pas, maji ishte më i ngrohtë në rekord me temperaturat globale 0.63 °C mbi mesataren, sipas Shërbimit të Bashkimit Evropian për Ndryshimin e Klimës.

Në nivel global, temperaturat e ngrohta arritën deri në 10 °C mbi mesataren për muajin maj mbi pjesë të Siberisë, njofton Shërbimi i Ndryshimit të Klimës së Kopernikut (C3S).

Në Evropë, temperaturat 'devijuan ndjeshëm' nga mesatarja për muajin maj midis 1981 dhe 2010 nga Skandinavia në Ballkan.

Temperatura mesatare mbi Anglinë nuk ishte "e jashtëzakonshme", megjithëse vendi kishte muajin e tij më shumë diell dhe majin më të thatë, sipas zyrës Met.  

Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës Kombëtare e SHBA-ve ka parashikuar më parë se rritja e temperaturave globale ka të ngjarë ta bëjë vitin 2020 vitin më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë.

Anomali e temperaturës së ajrit sipërfaqësor për majin 2020 në lidhje me mesataren e majit për periudhën 1981-2010.  Temperaturat ishin më të larta se mesatarja mbi pjesët e Siberisë, ku ato ishin deri në 18 ° F (10 ° C) mbi mesataren

Gjetjet e C3S, të cilat bazohen në analizën e miliarda matjeve nga satelitët, anijet, aeroplanët dhe stacionet e motit, janë 'alarmante', siç pretendon një eksperte.

"Muaji i fundit ka qenë maji më i ngrohtë në rekord në nivel global dhe kjo është pa dyshim një shenjë alarmante"m tha Freja Vamborg, një shkencëtare në Shërbimin e Ndryshimit të Klimës në Kopernikus, një agjenci ndërqeveritare që mbështet politikën evropiane të klimës.

"Edhe më shqetësuese është fakti që temperaturat mesatare të 12 muajve të fundit janë bërë një nga periudhat më të nxehta 12-mujore të regjistruara ndonjëherë në grupin tonë të të dhënave", tha ajo për CNBC.

Në nivel global, periudha 12-mujore - qershor 2019 deri në maj 2020 - ishte 0.66 °C më i ngrohtë se mesatarja e viteve 1981-2010.

Kjo përputhet me temperaturën mesatare të periudhës më të ngrohtë të dymbëdhjetë muajve, nga tetori 2015 deri në shtator 2016. 

“Verën e kaluar, Siberia u përfshi nga zjarre të paparë intensivë dhe kushtet më të ngrohta dhe më të thata, ku edhe sot zjarret vazhdojnë të jenë aktive”, tha shkencëtari Mark Parrington, nga Shërbimi i Monitorimit të Atmosferës së Kopernikut.

Në Siberi temperaturat në muajin e kaluar ishin shumë më të larta se mesatarja mbi Alaskan perëndimore, përgjatë Andeve në kufi me Kilin dhe Argjentinën dhe mbi rajone në Antarktidën Perëndimore dhe Lindore.

Megjithëse temperaturat ishin pak nën mesatare në disa rajone në të gjithë oqeanet kryesore, temperaturat e ajrit mbi det ishin 'kryesisht më të larta' sesa mesatarja e viteve 1981-2010.

Sidoqoftë, maji i vitit 2020 nuk prishi rekordet kudo - temperatura mesatare evropiane për majin e vitit 2020 ishte 0.3 °C nën mesataren e viteve 1981-2010.

"Temperaturat shkonin nga shumë më lart se mesatarja në jug-perëndim dhe shumë në veri-lindje të kontinentit, në shumë më pak se mesatarja mbi një rajon të konsiderueshëm që shtrihet nga Skandinavia deri në Ballkan dhe brigjet veriore të Detit të Zi", tha C3S.

Edhe pse maji ishte më i ftohtë se mesatarja në Evropë, pranvera 2020, që kalonte nga marsi deri në maj, ishte 0.7 °C mbi mesataren.

Evropa ishte përgjithësisht më e ngrohtë se mesatarja në perëndim, jug dhe në lindje dhe më e ftohtë se mesatarja në krahasim me pjesët e Skandinavisë dhe Evropës qendrore. 

Kishte gjithashtu temperatura nën mesatare për majin 2020 mbi pjesën më të madhe të Kanadasë qendrore dhe lindore, shtetet lindore të SHBA-ve, Brazilin jugor, pjesë të Azisë jugore dhe Australisë.     

Organizata Botërore e Meteorologjisë (OBM) konfirmoi më parë se viti 2019 ishte viti i dytë më i ngrohtë në rekord, pas vitit 2016.

"Temperatura mesatare globale është rritur me rreth 1.1 °C që nga epoka para-industriale dhe përmbajtja e nxehtësisë së oqeanit është në një nivel rekord", tha Sekretari i Përgjithshëm i OBM-së, Petteri Taalas.

"Në rrugën e tanishme të emetimeve të dioksidit të karbonit, ne po shkojmë drejt një rritje të temperaturës prej 3 deri në 5 gradë Celsius deri në fund të shekullit."

OBM kishte konfirmuar se pesë vitet e fundit ishin më të nxehtat në rekord në nivel global, duke çuar në ngritjen e niveleve të detit, shkrirjen e akullit në detin Arktik.

Një raport nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA-ve (NOAA) më parë vlerësoi një mundësi prej 75 për qind që viti 2020 do të jetë viti më i nxehtë në historinë e regjistruar.

Ndërkohë, korriku 2019 ishte muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në 140 vitet e fundit të mbajtjes së shënimeve, sipas NOAA.

Temperatura globale e korrikut 2019 ishte 0.95 °C më e ngrohtë se mesatarja e shekullit të 20-të për korrikun, tha ai.

C3S gjithashtu zbuloi më parë se viti i kaluar ishte më i nxehti në Evropë që prej fillimit të regjistrimeve.

2019 përjetoi mot jashtëzakonisht të ngrohtë në muajt shkurt, qershor dhe korrik, gjë që çoi në temperatura rekord të regjistruara në të gjithë kontinentin.

Sa i përket Mbretërisë së Bashkuar, Zyra Met njoftoi se maji i vitit 2020 ishte muaji me shumë diell dhe rekord më i thati.

626 orë diell janë regjistruar në pranverën e vitit 2020 në Mbretërinë e Bashkuar, duke thyer rekordin e mëparshme (555 orë, të vendosur në vitin 1948) me mbi 70 orë, bëri të ditur Zyra Met./Motilokal.com