Pamjet dramatike/ Copa akulli shkëputen dhe bien në det, shkakton dallgë të mëdha në Alaska

Pamjet dramatike/ Copa akulli shkëputen dhe bien në det, shkakton dallgë të mëdha në Alaska

Pamjet dramatike tregojnë se si një pjesë e madhe e akullit bie në det dhe shkakton dallgë në Alaska.

Momenti u kap nga një anije që po lundronte në ato momente në Seward. Copa e akullit ra nga ajsbergu Aialik që konsiderohet si një nga ajsbergët më të mëdhenj në bregun Aialik, që ndodhet në Parkun Kombëtar Kenai Fjords.

Akullnajë është mjaft e qëndrueshme, por është më aktiv në maj dhe qershor.

Në fillimin e pamjeve, sasi të vogla akulli mund të shihen duke rënë në det, por më pas bien edhe të mëdhatë që shkaktojnë dallgë.

“Ja ku do të ndodh tani”, dëgjohet duke bërtitur dikush nga anija nga ku edhe po filmohej ky moment.

Ekuipazhi i anijes ka bërë të ditur se ishte një përvojë unike për pasagjerë të jenë dëshmitarë të këtij momenti, kur vije deri te shkëputja e copës së akullit nga ajsbergu i lartë sa një ndërtesë 6-katëshe./Motilokal.com

Pragu ra nga Glacier Aialik i cili është akullnajëja më e madhe në gjirin Aialik, që ndodhet në Parkun Kombëtar Kenai Fjords, Alaska

Ekuipazhi në anije duke parë ngjarjen vlerësoi se pjesa që binte në det ishte aq e gjatë sa një ndërtesë 5 katëshe