Në fotografi: Bejrut 'si një zonë lufte' pas shpërthimit vdekjeprurës

Në fotografi: Bejrut 'si një zonë lufte' pas shpërthimit vdekjeprurës

Një ditë pas shpërthimit të tmerrshëm që tronditi Libanin dhe gjithë botën, Bejruti duket si një qytet fantazmë.

Qyteti që dikur njihej si Parisi i Lindjes së Mesme tani ngjason me një gërmadhë gjigante me godina të shembura. Shpërthimi i 2750 tonëve nitrat amoni ishte sa 1/5 e shpërthimit të bombës bërthamore në Hiroshima, raportojnë ekspertë të ndryshëm të sigurisë.

Ekipet e shpëtimit në Liban po vazhdojnë të gërmojnë nëpër rrënoja duke kërkuar të mbijetuarit e një shpërthimi të fuqishëm që tronditi kryeqytetin, Bejrutin, duke vrarë 100 njerëz dhe duke lënë të plagosur mbi 4000 tjerë.

Shpërthimi i së martës në depot e portit që ruanin materiale shumica eksplozive ishte më i fuqishmi ndër vite në  Bejrut, duke shkaktuar tashmë një krizë ekonomike dhe një rritje të infeksioneve me koronavirus.

"Është si një zonë lufte. Unë jam pa fjalë", tha kryetari i bashkisë së  Bejrutit, Jamal Itani, për agjencinë e lajmeve Reuters ndërsa inspektoi dëmet të mërkurën që ai vlerësoi se do të kushtojnë miliarda dollarë.

"Kjo është një katastrofë për Bejrutin dhe Libanin".

Kreu i Kryqit të Kuq të Libanit, George Kettani, tha se të paktën 100 njerëz ishin vrarë. "Ne jemi ende duke kontrolluar zonën. Ende mund të ketë viktima. Shpresoj që jo", tha ai.

Njerëz të çuditshëm, duke qarë, të plagosur ecnin nëpër rrugë duke kërkuar të afërmit.

"Shpërthimi arriti me metra larg. Unë isha në një gjendje të keqe dhe isha i mbuluar me gjak. Ky shpërthim me solli në mendje shpërthimin e ambasadës amerikane në vitin 1983", tha Huda Baroudi.

"Ka shumë njerëz të zhdukur. Njerëzit po pyesin departamentin e urgjencës në lidhje me të dashurit e tyre dhe është e vështirë të kërkosh natën sepse nuk ka energji elektrike", tha Ministri i Shëndetësisë Hamad Hassan për Reuters.

Kryeministri Hassan Diab premtoi se do të ketë përgjegjës për shpërthimin në depo, duke shtuar se ata që janë përgjegjës do të paguajnë çmimin./Motilokal.com

The explosion was felt in several parts of Beirut. [Anwar Amro/AFP]

A picture shows the scene of an explosion near the the port in the Lebanese capital Beirut. [AFP]

A damaged vehicle is seen at the site of an explosion in Beirut. [Mohamed Azakir/Reuters]

Firefighters spray water at a fire after the explosion. [Mohamed Azakir/Reuters]

People help a man who was wounded in Beirut's massive explosion. [Hassan Ammar/AP Photo]

A helicopter puts out a fire at the scene of an explosion at the port of Lebanon''s capital Beirut. [AFP]

A wounded man stands near the scene of the explosion. [Anwar Amro/AFP]

Një burrë heq xhamin e thyer të shpërndarë në tapetin e një xhamie të dëmtuar në shpërthim. [Aziz Taher / Reuters]

Një grua fotografon me celularin e saj për një kishë të dëmtuar, pas një shpërthimi ra në portin e Bejrutit. [Hussein Malla / Fotografia e AP]

Ushtarët libanezë kërkojnë të mbijetuarit pas një shpërthimi masiv në Beirut. [Hassan Ammar / Fotografia e AP]

Qytetarët ngasin skuterat e tyre dhe motoçikletat kalojnë para një shtëpie që u shkatërrua në shpërthimin masiv të së martës në portin e Bejrutit. [Hussein Malla / Fotografia e AP]

Një fasadë e dëmtuar pas shpërthimit të së martës në portin në Beirut në kryeqytetin e Libanit. [Anwar Amro / AFP]

Shpërthimi dërgoi valë tronditëse në të gjithë qytetin, duke shkaktuar dëme të përhapura në periferi të kryeqytetit. [Zeina Khodr / Al Jazeera]

Pajisjet mjekësore të shpërndara në tokë në një spital të dëmtuar. Shpëtuesit punuan gjatë natës pasi shpërthimi depërtoi në portin e Bejrutit, duke vrarë të paktën 100 njerëz dhe duke plagosur mijëra. [Mohamed Azakir / Reuters]

Numri i të vdekurve pritet të rritet më tej ndërsa punëtorët e urgjencës vazhdojnë të gërmojnë nëpër rrënoja në kërkim të të mbijetuarve. [Mohamed Azakir / Reuters]

Shpërthimi masiv në Beirut shkaktoi një tërmet me madhësi 3.5, sipas qendrës së gjeoshkencave të Gjermanisë GFZ. [Zeina Khodr / Al Jazeera]

Këshilli i Lartë i Mbrojtjes i Libanit, i cili mbledh presidentin dhe të gjitha agjencitë e mëdha të sigurisë, shpalli Beirut një qytet me fatkeqësi. [Zeina Khodr / Al Jazeera]

Shkaku i shpërthimit nuk ishte menjëherë i qartë. Zyrtarët e lidhën shpërthimin me rreth 2.750 tonë nitrat amoniumi të konfiskuar që ishin ruajtur në një depo në port për gjashtë vjet. [Anwar Amro / AFP]

Një pamje e përgjithshme tregon dëmin pranë vendit të shpërthimit të së martës. [Mohamed Azakir / Reuters]

Libani tashmë po tërhiqet nga një krizë ekonomike që ka lënë më shumë se gjysmën e popullsisë së saj në varfëri. Situata është përkeqësuar në muajt e fundit nga pandemia koronavirus. [Bilal Huseini / Fotografia e AP]

Një burrë shtyn një shëtitës me një fëmijë përpara një automjeti të dëmtuar pranë vendit të shpërthimit të së martës në zonën e portit të Bejrutit. [Mohamed Azakir / Reuters]

Shpërthimi i së martës u dëgjua në të gjithë Qipron, që shtrihet më shumë se 200 km larg (124 milje) larg. [Aziz Taher / Reuters]