SHBA, tetë të vdekur nga stuhia tropikale Isaias

SHBA, tetë të vdekur nga stuhia tropikale Isaias

Të paktën tetë njerëz kanë humbur jetën nga stuhia tropikale Isaias që shkatërroi Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara me shi dhe erëra të forta. Qindra njerëz kanë mbetur pa energji elektrike.

Pasi goditi Karolinën e Veriut si një uragan, Isais u dobësua në një stuhi tropikale dhe u drejtua përgjatë bregdetit të Atlantikut.

Sipas Qendrës Kombëtare të Uraganit (NHC) tani stuhia Isaias ka arritur në Kanada, ku shpreson të shpërndahet.

përmbytje

Tornadoja shembi një shtëpi në Karolinën e Veriut dhe vrau dy njerëz, tha guvernatori Roy Cooper.

Dy njerëz të tjerë u vranë duke rënë pemë në makinat e tyre, një në New York dhe një në Maryland.

Në Delaware, një banor (80) humbi jetën nga një degë peme. Një grua u gjet e vdekur brenda një shtëpie në New Hampshire të martën në mbrëmje. Rreth tre milionë njerëz janë prekur nga ndërprerjet e energjisë, veçanërisht në shtetet Maryland, New Jersey, New York dhe Connecticut./Motilokal.com