Ky është sërfisti më i ri që ‘mposht’ dallgët [Foto]

Ky është sërfisti më i ri që ‘mposht’ dallgët [Foto]

Është vetëm katër vjeç, por nuk ka frikë nga gjerat e rrëzikshme. Braziliani Joao Vikor ka mësuar se si të bëj sërf në valë dhe mund të konsiderohet fare mirë si talenti më i ri në botën e sërfit.

Joao Vitor, nga Guaruja, Brazil, një qytet bregdetar 55 milje larg nga Sao Paulo, u frymëzua që të merret me surfimin pasi pa babanë e tij dhe motrën e madhe të merrnin pjesë në aktivitet çdo ditë.

Four-year-old Joao Vitor, from Guaruja, Brazil, has perfected the ability to ride the waves completely unaided and practices almost every day at the local beach

Nëna e tij, Camilla Chuque Braga, një amvise 39-vjeçare, tha: 'Ai filloi shkollën e notit kur ishte shtatë muajsh.

The young boy impressed and shocked his parents when he asked to surf and on the second wave he was able to stand up completely unassisted at the age of two

Çifti ishin në shok se sa shpejt djali i tyre kishte zotëruar teknikën e ngritjes në këmbë, diçka me të cilën luftojnë njerëzit shumë më të vjetër se ai.

After watching his family members surfing every day, Joao asked to take to the waves and he quickly mastered the technique of standing up

Camilla vazhdoi: 'Kur ai u ngrit herën e parë unë dhe burri im, që po e ndihmonim, nuk e besuam sepse ai ishte vetëm një foshnjë.

He's a natural: The skilled youngster, pictured at the age of two, could even pose for the camera when he was surfing unaided

'Ai e do detin, si për surfim ashtu edhe për not. Ai është gjithmonë i lumtur. '/Motilokal.com


Camilla (pictured with her husband and children at a Disney resort) said they were surprised how quickly their son picked up the skill - something which people much older than him struggle to master

It would seem that surfing talent is very much in the blood of the family. As well as perfecting his own skills, Joao also catches the waves with his older sister Maria Clara, six

The couple's eldest child Maria Clara started surfing when she was 3 years and 6 months but she started off using a bodyboard - unlike Joao who took straight to the board

The youngster, who is at his happiest when riding the waves, goes to the beach every day with his family and instantly gets on his surfboard

The sibling's mother created an Instagram account to document their time at the beach and their experiences surfing, which has more than 32,000 followers

The keep his 32,000 followers entertained, Camilla shares daily updates of what Joao and his sister have been up to in the water

The brave youngster is seemingly unfazed by the waves and flexs his impressive skills in the water every single day, sometimes joined by other bigger surfers