Të shikosh botën nga ajri, shpallen fotot më të bukura të vitit me dron

Të shikosh botën nga ajri, shpallen fotot më të bukura të vitit me dron

Mijëra fotografë nga e gjithë bota kanë dërguar fotot e tyre më të mira të kapura me dron apo helikopterë.

Fituesi i çmimit të madh u shpall Sebastien Nagy nga Belgjika, por në konkurs kishte dhjetëra foto fantastike që mund t’i shijoni në galerinë e mësipërme.

Pasi u shpall fitues Sebastien tha: “Të them të drejtën, unë kurrë nuk kisha marrë pjesë në një konkurs më parë, por kisha dëgjuar për këtë në një mënyrë shumë pozitive, kështu që mora pjesë në garë. Nuk mendoja se do të fitoja asgjë dhe kjo ishte kryesisht për argëtim. Kështu që u befasova shumë kur dëgjova lajmin e mirë. Ishte pak e vështirë të besohej në fillim pasi ishte Grand-Pri, por unë ndjeva një gëzim dhe krenari të vërtetë.”

Shkoni më poshtë për të parë një nga goditjet e tij fituese dhe konkurrentët e fortë që ai kishte./Motilokal.com

Në kategorinë Konstruksione, çmimi i parë iu dha fotografit libanez Bachir Moukarzel për këtë fotografi mahnitëse të Kornizës së Dubait me gjatësi 492ft, e njohur si 'korniza më e madhe e fotografive në botë'

Një fotografi mahnitëse e dronëve me shpinë në gjirin Disko, Grenlandë, nga fotografi Hollandez Albert Dros

Ky imazh i pabesueshëm i një ajsbergu që po zhvendoset në brigjet e Qeqertarsuaq, Grenlandë, kapi çmimin e parë të fotografit britanik Kyle Vollaers në kategorinë Waterscapes. Ai tha: 'It'sshtë një nga vendet më të bukura por abstrakte që kam parë ndonjëherë'Fotografi kinez Yiran Ding dhe fotoja e tij e Shangait parë nëpër një dritare aeroplani kërkuan çmimin e parë në kategorinë Udhëtim

Kjo fotografi mahnitëse e një tufë delesh që kalojnë një pyll vjeshte nga fotografi turk Mehmet Aslan fitoi vendin e parë në kategorinë Pemë dhe Pyje

Kjo goditje e dronit që rrëzon nofullën është një nga kullat më ikonike në Hong Kong, Qendra Ndërkombëtare e Financave, e cila qëndron në një lartësi prej 415 metrash (1,361 metra). Fotografi Suiron Huang tha: 'Unë e kapa këtë fotografi gjatë sezonit të detit në lartësi të ulët, i cili ndodh vetëm një herë në vit. Zgjodha këtë kënd për të theksuar karakterin arkitektonik të kësaj kulle për ta bërë atë të duket si një thua e zemëruar që shpon nëpër retë e buta 'Ky imazh i dronit hipnotik është marrë nga fotografi belg Sebastien Nagy, i quajtur Fotografi Aerial i Vitit 2020

Fituesi i kategorisë Kultura Botërore është kjo foto nga fotografi Bangladeshi Azim Khan Ronnie i 60,000 besimtarëve pjesëmarrës në Eid-ul-Fitr në Gor-e-Shahid Boro Math, Dinajpur, Bangladesh. Kurban Bajrami është një 'festival mysliman i lumturisë' që festohet në të gjithë botën

Kjo fotografi mahnitëse është realizuar nga Alexander Sukhare v me dron në Gjirin e FinlandësKjo foto e dronit e bërë në Malësinë e Islandës nga Sebastian Muller i mrekulloi gjykatësit

Fotografi vietnamez Thien Nguyen u emërua Fotografi Aerial i Vitit 2020 në kategorinë Njerëzit pasi paraqiti këtë pamje mahnitëse. Ajo tregon tym që derdhet nga motori i një anijeje që u përket peshkatarëve të ançovës në vijën bregdetare të Phu Yen, me rrjetat e tyre të gjelbërta të ndriçuara nën ujë

Ky imazh i Gangi në Sicili që lë pa frymë, është marrë nga Andrea CarusoÇatitë shumëngjyrëshe të Las Palmas de Gran Canaria, të kapura nga një e shtënë nga Sebastien Nagy që i detyroi gjyqtarët t'i jepnin çmimin e parë në kategorinë Cityscapes

Një fotografi mahnitëse e flamingove që fluturojnë mbi liqenin Natron në Kenia nga fotografi kinez Hua Shang. Ai u emërua nënkampion në kategorinë Natyra

Çmimi i parë në kategorinë Mjedisi i shkoi fotografit nga Bangladeshi Azim Khan Ronnie për këtë fotografi të fermerëve në mes të një fushe në Bangladesh që ishte shkatërruar nga uji i përmbytjes

Një imazh tërheqës i dy burrave që peshkojnë në Mianmar nga Min Maung Myo

Në këtë imazh magjepsës nga Khanh Phan, një fushë me bar me gjethe mbi një metër të larta në Vietnam duket si dallgë. Sipas fotografit, fusha është shtëpia e gjarpërinjve, bretkosave dhe peshqve, me barin e prerë për të ushqyer bagëtitë

Një fotografi mahnitëse e realizuar nga Yura Borschev duke përdorur një dron të festivalit Supsurf në Shën PetersburgNjë pamje mahnitëse nga lart poshtë e formacioneve shkëmbore të Shkretëtirës Tatacoa të Kolumbisë në perëndim të diellit nga fotografi belg Johan Vandenhecke

Ky imazh i Marc Le Cornu tregon fillimin 'shpërthyes' të Jersey Triathlon

Në kategorinë Dokumentar, fotografi Marc Le Cornu mori çmimin e parë në shtëpi me këtë foto të trajnimit të Shërbimit të Shpëtimit dhe Zjarrfikjes në Aeroportin e Xhersit në një aeroplan që digjet. Ai tha: 'Këto skenarë të zjarrit të gjallë janë krijuar për të siguruar që ekipet janë plotësisht të afta dhe të gatshme nëse ndodh një incident i vërtetë'Kjo ishte një nga imazhet e zgjedhura nga gjyqtarët në kategorinë Bota në Bllokim. Ajo u mor nga fotografi indian Prabu Mohan, i cili tha: 'isshtë një apartament banimi afër shtëpisë sime [në Vietnam]. Banorët varin flamujt kombëtar të Vietnamit në mbështetje të atyre që po luftojnë kundër Coronavirus në vijat e frontit '

Një fëmijë zgjat dorën për një qese plastike që ka rënë në lumin Amstel në Amsterdam. Një imazh hipnotik nga fotografi kanadez Ryan Koopmans

Në kategorinë Modele, kjo foto e cadrave të shumta që kalojnë njëra-tjetrën në rrugët në Tokio, të bëra nga fotografi gjerman Daniel Bonte, fitoi çmimin e parë