Fenomeni/ Eklipsi i plotë i diellit dhuron spektakël mbi qiellin e Kilit dhe Argjentinës [Foto]

Fenomeni/ Eklipsi i plotë i diellit dhuron spektakël mbi qiellin e Kilit dhe Argjentinës [Foto]

Një eklips diellor që zgjati afërsisht dy minuta përfshiu Kilin jugor dhe Argjentinën ditën e sotme.

Shiu i madh kishte kërcënuar që të mos lejonte mijëra vëzhgues të yjeve në Kili të shihnin eklipsin por në momentin e fundit, retë u ndanë aq sa fenomeni të ishte pjesërisht i dukshëm.

Njerëzit mblidhen jashtë Planetariumit për të vëzhguar eklipsin diellor me syze speciale, në Buenos Aires, Argjentinë [Juan Ignacio Roncoroni / EPA]

“Ishte e bukur, unike. E vërteta është se askush nuk shpresonte shumë ta shihte për shkak të motit dhe reve, por ishte unike sepse u pastrua me kohë. Ishte një mrekulli”, tha Matias Tordecilla për agjencinë e lajmeve AFP nga qyteti Pucon, në brigjet e liqenit Villarrica.

Një eklips i plotë diellor, i dukshëm në pjesë të Kilit dhe Argjentinës, shihet në Las Grutas, në provincën Rio Negro, Argjentinë.  [Chiwi Giambirtone / Reuters]

"Është diçka që ju nuk e shihni vetëm me sy, por edhe e ndjeni me zemër", shtoi Tordecilla, i cili udhëtoi 10 orë me familjen e tij për të parë eklipsin.

Magdalena Nahuelpan, një vajzë autoktone Mapuche, shikon një eklips total diellor duke përdorur syze speciale në Carahue, La Araucania, Kili.  [Esteban Felix / Foto e AP]

Në Patagonia të Argjentinës disa familje dhe të huaj kishin ngritur kampin midis qyteteve Villa El Chocon dhe Piedra del Aguila me shpresën për të parë eklipsin.

Shikuesit mbajnë syze speciale për të parë një eklips diellor në Piedra del Aguila, Argjentinë.  [Natacha Pisarenko / Foto e AP]

Ndërsa atje nuk binte shi, erërat e forta kishin kërcënuar të ndikonin në dukshmërinë e eklipsit të dytë të plotë për Kilin në 18 muajt e fundit.

Një vajzë shikon një eklips të pjesshëm diellor përmes një teleskopi në La Paz, Bolivi.  [Juan Karita / Foto e AP]

Mijëra turistë dhe banorë ishin mbledhur, duke shpresuar se retë do të zhdukeshin me kohë.

Një person shet syze speciale për të parë eklipsin diellor, në Santiago de Kili.  [Elvis Gonzalez / EPA]

"Më bëri lëkura të më zvarritet", tha banori i Pucon, Cinthia Vega.

Megjithë kufizimet në lëvizje të vendosura nga autoritetet për të ngadalësuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, pothuajse 300,000 turistë kishin mbërritur në rajonin Araucania rreth 800 kilometra në jug të kryeqytetit Santiago.

Hëna mbulon diellin gjatë një eklipsi total diellor në Piedra del Aguila, Argjentinë.  [Natacha Pisarenko / Foto e AP]

Dhjetëra shkencëtarë amatorë dhe profesionistë vendosën teleskopë në shpatet e vullkanit Villarrica - një nga më aktivët në Kili - për të vëzhguar fenomenin kur hëna kalon midis diellit dhe Tokës.

Njerëzit shikojnë eklipsin e plotë diellor në brigjet e liqenit Villarrica në Pucon, Kili jugor.  [Martin Bernetti / AFP]

Eklipsi duhej të ishte i dukshëm përgjatë një korridori të gjerë 90 kilometra nga bregu i Paqësorit në Kili përmes vargmalit të Andeve dhe në Argjentinë.

Një familje indigjene Mapuche përdor syze të veçanta për të provuar dhe vëzhguar një eklips diellor në Carahue, La Araucania, Kili.  [Esteban Felix / Foto e AP]

Në korrik të vitit 2019, rreth 300,000 njerëz dolën në shkretëtirën Atacama në veri të Kilit, shtëpi e disa vëzhguesve, për të parë eklipsin e mëparshëm./Motilokal.com

Image may contain: sky, night and outdoor

Image may contain: sky, night and outdoor