Shpallen fotot më të bukura nga bota natyrore

Shpallen fotot më të bukura nga bota natyrore

Këto imazhe mahnitëse që do ju paraqesim në fotogalerinë, ishin në mesin e finalistëve në  konkursin “Fotografi i Natyrës” për shfaqjen e bukurisë së botës natyrore.

Organizuar nga Nature Talks, konkursi kishte një larmi seksionesh duke përfshirë peizazhin, nën ujë, jetën e egër dhe tregimet, me 19,547 imazhe nga 95 vende të ndryshme.

Fitues i kësaj gare u shpall fotografi italian Roberto Marchegiani, i cili u emërua Fotografi i Natyrës për vitin 2020.

Fotoja e tij ka në fokus një gjirafë në pyllin e liqenit Nakuru në Kenia, gjatë sezonit të shirave.

Fotografi të tjera mahnitëse, të cilat u renditën si finalistë përfshijnë një ujk të mbuluar me dëborë dhe një majmun me letër në fytyrë./Motilokal.com 

Fituesi i përgjithshëm i konkursit Fotografi i Natyrës i Vitit ishte fotografi italian Roberto Marchegiani. Shkrepja e tij fituese (në foto) ishte e një gjirafë që dilte nga pylli në Liqenin Nakuru, Kenia, gjatë sezonit të shiut

Striped Hunter nga Karim Iliya fitoi një nga çmimet e dyta. Pamja mahnitëse tregon një peshk që zhytet nëpër ujë për të kapur një vakt

Alejandro Prieto u vlerësua për Projektin e tij të Murit Kufitar. Këto ishin fotografi që shikonin se si muri që SHBA po ndërtonin në kufirin e saj me Meksikën po shqetësonte jetën e egër. Një shkrepje spektakolare tregon një jaguar (në foto) i përshtatur në grilë të murit dhe qiellit të natës

Të jetosh në atë moment nga Amit Eshel mori një çmim shumë të vlerësuar në konkurs. Ajo tregon një ari kafe të vogël që tundet në një livadh me bar

Flyover nga Jie Fischer fitoi një çmim shumë të vlerësuar në konkurs - tregon një varg zogjsh që fluturojnë mbi një breg rërë në mes të oqeanit

Bota po shkon përmbys nga Thomas Vijayan fitoi një çmim shumë të vlerësuar dhe tregon një majmun portokalli duke përqafuar një pemë në mes të një pylli shiu

Mëngjesi nga Levi Fitze fitoi një çmim nënkampion dhe fotoja e tij tregon një pulë që qëndronte në majë të një kodre ndërsa agimet mbi peizazhin

Klithja e dhimbjes nga Francisco Negroni fitoi një çmim shumë të vlerësuar dhe tregon një alpakë që bërtet mbi një peizazh të shkretë

Brambling Togetherness nga Andreas Geh fitoi kategorinë e peizazhit. Organizuar nga Nature Talks, ka një larmi seksionesh përfshirë peisazhin, nën ujë, jetën e egër dhe tregimin e tregimeve - me mbi 19,547 imazhe të futura, që vijnë nga mbi 95 vende të ndryshme

Një zhytje e re nga Ruben Perez Novo fitoi një çmim shumë të vlerësuar - tregon krahët e një insekti që ngrihen nga uji ndërsa zhyten për një zhytje

Një botë larg nga Oliver Smart ishte në kategorinë e shumë të vlerësuarve - tregon një grup pinguinësh që mblidhen dhe migrojnë nëpër një peizazh me dëborë

The Ice Grin nga Dmitry Kokh fitoi një çmim shumë të vlerësuar në konkurs dhe tregon dy vula që notojnë nëpër ujërat e akullta së bashku

Gracka e Natyrës nga Samantha Stephens tregon hijet e krijesave në një kurth fluturues të venusit. Gjykimi nuk ishte i lehtë pasi kishte një rekord të ri me 19,547 imazhe të futura, që vinin nga mbi 95 vende të ndryshme

Shumëllojshmëria e insekteve nga Pal Hermansen u vlerësua në kategorinë e shumë të lavdëruara. Fotoja e tij tregon një rregullim të fluturave dhe insekteve të ndryshme

Wild Is The Wind nga Alessandro Carboni u vlerësua në kategorinë Shumë të Lutur. Fotografi të tjera mahnitëse, të cilat u përfshinë si finalistë përfshijnë një ujk të mbuluar me dëborë dhe një majmun me letër që i frynte në fytyrë

Starling Apocalypse nga Bart Siebelink ishte një nga fituesit në kategorinë e peizazhit dhe tregon qindra zogj që fluturojnë nëpër ajër

Colon Gannet nga Petr Bambousek ishte pjesë e listës shumë të lavdërueshme. Ajo tregon zogjtë që folezojnë në një anë të shkëmbit dhe një zog që fluturon nëpër një vrimë në një shpellë në kurriz

Dushet Qiellore nga Neelutpaul Barua ishte në seksionin shumë të lavdëruar dhe tregon një luan madhështor duke pozuar në një shkëmb në një dush shiu

Alejandro Prieto u vlerësua për Projektin e tij të Murit Kufitar. Këto ishin fotografi që shikonin se si muri që SHBA po ndërtonin në kufirin e saj me Meksikën po shqetësonte jetën e egër. Ky tregon një lepur që vështron murin në errësirë

Mjellmat në një vaskë nga Napat Wesshasartar ishte në listën e fotove shumë të lavdëruara dhe tregon se dy mjellma gëzojnë një zhytje së bashku

Big Blue nga Paul Goldstein ishte gjithashtu pjesë e kategorisë shumë të lavdëruara dhe tregon një balenë blu duke zhytur në thellësitë e oqeanit

Shpresa në një pyll të djegur nga Joanne McArthur ishte një nga fituesit në kategorinë e kafshëve dhe tregon një Kangur me të vegjlit e tij në mes të një pylli të shkatërruar

I kapur në një stuhi nga David Gibbon ishte pjesë e listës së shumë të lavdëruara në çmime dhe tregonte një ujk të mbuluar me dëborë gjatë një stuhie

Gëzimi i diellit në mëngjes herët nga David Pattyn ishte në kategorinë Nënkampion dhe tregon një zog që ulet në majë të një peme gjatë një agimi të mjegullt.

Ishulli Cocos nga Sergio Rivero Beneitez ishte shumë i vlerësuar në çmime dhe është një pamje ajrore që tregon krokodilët që qarkojnë në një ishull

Columns Birch nga Kirsi MacKenzie ishte pjesë e kategorisë Highly Commended dhe është një pamje e bukur e pemëve në vija në një peizazh me dëborë

Il bosco Incantato nga Stanislao Basileo ishte një nga fituesit në kategorinë e peizazhit dhe tregon një acar të trashë që mbulon një skenë pylli

Web Design nga Kallol Mukherjee ishte pjesë e kategorisë Highly Commended dhe tregon një merimangë jeshile të ndërlikuar në një rrjet me një sfond blu dhe të zi

Woods in a Pod nga Yuan Minghui ishte në listën e shumë të lavdëruara dhe tregon fara të vogla të zeza që fillojnë të rriten në një sfond prej druri

Alejandro Prieto u vlerësua për Projektin e tij të Murit Kufitar. Këto ishin fotografi që shikonin se si muri që SHBA po ndërtonin në kufirin e saj me Meksikën po shqetësonte jetën e egër. Kjo tregon një mace të madhe duke ecur përgjatë murit

Milingona në një peizazh të çuditshëm nga Paulien Bunskoek ishte në listën e shumë të lavdëruara dhe tregon një milingonë kuqezi duke ecur nëpër një trotuar të plasaritur

Unë mund të kaloj nga Adriana Sanz ishte një nga fituesit në kategorinë e botës së egër dhe tregon një bretkocë të gjelbër që hap kokën lart në majë të një gjethe

Konstelacioni i rrezeve të shqiponjës nga Henley Spiers ishte një nga fituesit në kategorinë e kafshëve dhe tregon një grup rrezesh që notojnë krah për krah

Ecja në mbrëmje nga Giacomo Redaelli përfundoi në kategorinë e shumë të lavdëruar dhe tregon një zog nënë duke ecur me zogun e tij të lezetshëm

Alejandro Prieto u vlerësua për Projektin e tij të Murit Kufitar. Këto ishin fotografi që shikonin se si muri që SHBA po ndërtonin në kufirin e saj me Meksikën po shqetësonte jetën e egër. Ky imazh i quajtur Ende i përshkueshëm ishte një prej tyre

Egret i vetmuar midis ngjyrave të vjeshtës së moçalit të selvi nga Rick Beldegreen ishte në listën e fotografive shumë të vlerësuara në çmime

Deti i Qetë ishte një nga nënkampionët në konkursin e natyrës ku kishte një rekord të ri me 19,547 imazhe të futura, që vijnë nga mbi 95 vende të ndryshme

Dreri i kuq në të bardhë nga Kevin Berghmans ishte në listën e atyre fotografive që u vlerësua shumë - tregon dy dreri të mbyllur në një luftë gjatë një stuhie të fuqishme dëbore

Vigneti nga Stanislao Basileo ishte në listën e garuesve në çmimet dhe tregon dreri duke kërcyer mbi gënjeshtrat e pemëve në peizazhin me dëborë

Oborri im i shtëpisë nga Alejandro Prieto tregon një ketër gri pranë një gardhi me ngjyra të ndezura pikturuar nga fëmijët e shkollës në Meksikë

Në The Hiding nga Milos Preleviç ishte një nga fituesit në kategorinë nënujore në çmimet dhe tregon një peshk me pamje të çuditshme duke dalë nëpër alga deti

Drita e artë me Impala nga Artur Stankiewicz ishte pjesë e fotografive shumë të lavdëruara dhe tregon se kafsha qëndronte vetë në një perëndim të bukur të diellit

I bllokuar nga Andrea Pozzi ishte një nga fituesit në kategorinë e natyrës në çmimet. Këto imazhe të pabesueshme janë nominuar si finalistë për konkursin Fotografi i Natyrës i Vitit

Detaje të vogla nga Lili Sztreharszki ishte një nga fituesit në kategorinë Rinia në çmimet dhe tregon këmbët e një kafshe qëndruar në rërë

Lonely nga Bert Kok ishte një nga fotografitë që u vlerësua shumë nga gjykatësit në konkurs dhe tregon një dre që qëndronte vetëm në mjegull

Shumë larg nga Alejandro Prieto ishte një nga fituesit në kategorinë e Portofolit dhe tregon një kafshë përmes murit kufitar në Meksikë

Spërkatje !!! Nga Antonio Leiva Sanchez ishte një nga fotot Nënkampion në kategorinë e gjitarëve dhe tregon një shkop që spërkat në ujë në errësirë

Kujdesu nga Yuhui Hu ishte një nga fotot e Nënkampionit të bërë si pjesë e konkursit dhe tregon një merimangë të vogël jeshile me vezët e saj

Mbreti i Rrëqebullit nga Ismael Dominguez Gutierrez ishte në kategorinë e shumë të lavdëruarve dhe tregon macen e madhe duke pozuar në perëndim të diellit

Dreri i Kuq në Oostvaardersveld nga Andius Teijgeler ishte pjesë e listës shumë të lavdëruar dhe tregon gjitarin madhështor që shikon nga një trup uji

Enchanted Forest nga Kevin De Vree ishte një nga nënkampionët në kategorinë Bimët dhe Kërpudhat dhe tregon kërpudhat që rriten në një degë

Electric nga Joshua Cripps ishte në listën Nënkampion në kategorinë Peisazhe në ndarjen e çmimeve dhe tregon një det të stuhishëm dhe fytyrën e shkëmbit të goditur nga valët

Kontakti me Dwarf Minke nga Craig Parry ishte në listën Runner Up për kategorinë Portrete Kafshësh dhe tregon një balenë minke xhuxh nga afër

Fotografi të tjera mahnitëse, të cilat u përfshinë si finalistë përfshijnë një ujk të mbuluar me dëborë dhe një majmun me letër që i frynte në fytyrë (në foto) nga Wei Fu

Zogjtë nga Isoon Tepsaskul ishte në listën e shumë të vlerësuarve në çmime dhe u paraqit në kategorinë Nënujore. Ajo tregon një grup peshqish që dynden në sipërfaqen e oqeanit

Big Small nga Manuel Enrique Gonzalez Carmona u vlerësua shumë në kategorinë Portrete Kafshësh dhe tregon një zog të madh duke parë zogun e tij