Publikohen imazhet më të mira nga ‘Sony World Photography 2021’

Publikohen imazhet më të mira nga ‘Sony World Photography 2021’

Çmimet “Sony World Photography 2021” po formësohen me të vërtetë shumë bukur. Juria ka zbuluar fituesit e Çmimit Kombëtar të konkursit, ku marrin pjesë njerëz nga 200 vende të ndryshme të botës.

Juria duhej të përzgjedhë mes 165 000 imazheve përpara se të shpallë fituesin më 15 prill.

Imazhet e publikuara përfshijnë shkrepje fantastike, nga një rrufe elektrizuese në Zvicër, te një foto magjepsëse e një dhelpre të kuqe në Itali./Motilokal.com

Ky imazh i një reje stuhie të mbushur me rrufe u këput nga Raphael Barbar nga një mal i quajtur Salève afër Gjenevës. Ai mbledh titullin e çmimit kombëtar për Zvicrën

Fituesi i çmimit kombëtar të Sllovenisë është Aljaz Znidarsic, i cili u bëri përshtypje gjyqtarëve me këtë goditje tërheqëse të Alpeve Juliane. Aljaz thotë: 'Unë dhe shoku im ishim në ngjitjen e parë të dimrit. Ne do të shpresonim që të ngjiteshim në tre male në të njëjtën kurriz, por për shkak të kushteve, na u desh të ktheheshim përpara majës përfundimtare. Ky imazh shpreh luftën me të cilën u ndeshëm kur vendosëm të ktheheshim apo të vazhdonim '

Fotografi Matti Virtanen qëndron pas këtij imazhi të mahnitshëm, i cili i rrëmben atij çmimin kombëtar për Finlandën. Ai shpjegon: 'Unë mund të mos kem arritur të kap asnjë meteor gjatë Perseidëve [një shi meteorësh] të vitit 2020, por unë kam marrë këtë goditje natën, e cila është plot çudi "

Një imazh i shkëlqyeshëm i Vestrahorn, një mal 2,917 metra në Islandë, nga Viktor Einar Vilhelmsson, fitues i çmimit kombëtar për Islandën. Ai thotë: 'Vestrahorn është një mal i bukur që duket se pothuajse del nga deti. Pamja që shkrihet me të bën një pamje mbresëlënëse '

Një imazh i mahnitshëm ajror nga Tomislav Veic, fituesi i çmimit kombëtar për Kroacinë, marrë në Gorski Kotar - një rajon malor në vend ku pylli mbulon 63 përqind të tokës. Ai shpjegon: 'Pas reshjeve të para të borës në fund të vitit 2020, unë e çova kamerën time në pyllin më të madh të rritjes së vjetër në Kroaci. Kjo rrugë kalon nëpër të '

Kjo foto që lëshon nofulla, e quajtur Fryma e Parë, tregon vullkanin aktiv Popocatépetl të Meksikës. Ajo u këput në lindje të diellit nga Brian Mena Laureano, fituesi i çmimit kombëtar për Meksikën

Fituesi i çmimit kombëtar për Italinë është fotografi Davide Giannetti me këtë imazh magjepsës të një dhelpre të kuqe që kërkon ushqim pas shiut të madh në Parkun Kombëtar të Abruzzo

Ky imazh magjepsës i deleve që kullotnin në malin Zeus, një mal 3,290 metra në ishullin grek Naxos, u këput nga Thoedoros Apeiranthitis - fituesi i çmimit kombëtar për Greqinë. Ai shpjegon: 'Një ditë në fillim të Prillit, vendosa të shkoj në majë. Në kohën kur isha në gjysmë të rrugës, mjegulla ishte bërë aq e dendur, saqë errësonte plotësisht bazën e malit, duke më bërë të ndjehesha sikur po fluturoja. Vura re një tufë të vogël delesh që kullotnin paqësisht në këtë mjedis të çuditshëm. Unë gjuaja një e shtënë para se të lëvizja përpara dhe të bëhesha e humbur në mjegull '

Ky imazh i bukur, i quajtur Në Rrugën e Tij Vetë, tregon një skiator të vetmuar ndër-vend që ngjitet në një shpat në Parkun Kombëtar të Tatrave të Lartë. Ajo i dha Peter Svoboda medaljen e artë për Sllovakinë. Ai thotë: 'Unë doja të kapja një imazh minimal dimëror që kishte simbolikë dhe sugjeronte një paralele me jetën njerëzore'

Ky imazh i mrekullueshëm i një 'dune snaking' në Luginën e Vdekjes duke takuar malet përreth u këput nga Patrick Mueller - fituesi i çmimit kombëtar për SHBA

Një grua e moshuar përgatit fijet e specit të kuq në fshatin Donja Lokosnica, Serbi, në këtë shkrepje simpatike nga Vladimir Zivojinovic. Ai është fituesi i çmimit kombëtar për Serbinë. Ai shpjegon: 'Në këtë fshat në një luginë në Moravën e Jugut, rreth 250 nga 280 familje janë përfshirë në rritjen e specit - edhe pse shpopullimi do të thotë që ky numër është në rënie. Rreth 500 ton piper i bluar prodhohet në një zonë prej 250 hektarësh '

Min Min Zaw mbledh çmimin kombëtar për Myanmar me këtë skenë të bukur që tregon një baba dhe bir duke kapur peshk herët në një mëngjes dimri. Fotografi thotë: 'Në Mianmar, fëmijët punojnë me prindërit e tyre për të sjellë të ardhura për të gjithë familjen'

Kjo skenë e zhurmshme në rrugë në Colombo, Sri Lanka, u kap nga Isira Sooriyaarachchi - fituese e çmimit kombëtar për Sri Lanka. Ai thotë: 'Një ditë jave në gusht, ndërsa isha duke bredhur përgjatë Main Street, Colombo, ky njeri tërhoqi vëmendjen time midis turmave të njerëzve dhe trafikut të zënë. Kalova në mes të rrugës dhe nxora telefonin për të kapur jetën e një punëtori që bën më të mirën për të mbijetuar gjatë pandemisë Covid-19 '

Një imazh ajror magjepsës nga Hiroki Nose - vendi i dytë në çmimin kombëtar për Japoninë - që tregon një rrugë malore gjarpëruese dhe kthyese në Hakone, Japoni. Fotografi shton: 'Shtegu, kur shihet nga qielli, dukej si një gjarpër. Të fotografuar në vjeshtë, gjethet e pemëve me ngjyrë ishin jashtëzakonisht të bukura '