Meksikë, aktivizohet vullkani vdekjeprurës, 25 milionë njerëz në frikë [Foto]

Meksikë, aktivizohet vullkani vdekjeprurës, 25 milionë njerëz në frikë [Foto]

Autoritetet në Meksikë thonë se një pluhur i hirit ka rënë në skajin jugor të qytetit të Meksikës pas rritjes së aktivitetit të vullkanin e afërt Popocatepetl.

Zyra kombëtare e mbrojtjes civile tha se hiri kishte rënë në periferitë jugore të kryeqytetit meksikan, Tlalpan dhe Xochimilco.

Sipas njoftimeve emetimet e hirit ka të ngjarë të vazhdojnë dhe të shkojë në drejtim të Meksiko City, por shpërthimet nuk do të jenë më keq se ato në viteve të fundit.

Vullkani 5,426 metra i lartë dhe ndodhet 72 kilometra në juglindje të kryeqytetit. Ky vullkan ishte aktiv në fillim të këtij viti, por u qetësua pak deri në epërsinë më të fundit të aktivitetit, raporton AP.

Rreth 25 milion njerëz jetojnë brenda një hapësire prej 100 kilometra nga krateri i malit. /Motilokal.com