Jeff Bezos i bashkohet udhëtimit të parë turistik hapësinor të Blue Origin

Jeff Bezos i bashkohet udhëtimit të parë turistik hapësinor të Blue Origin

Themeluesi i Amazon Jeff Bezos njoftoi se do të fluturojë në hapësirë muajin tjetër në fluturimin e parë njerëzor të nisur nga firma e tij e raketave Blue Origin.

"Që kur isha pesë vjeç, kam ëndërruar të udhëtoj në hapësirë. Më 20 korrik, unë do të bëj atë udhëtim me vëllaun tim", tha Bezos në llogarinë e tij në Instagram.

Blue Origin tha se Bezos dhe vëllai i tij Mark do të udhëtojnë në fluturimin e parë me ekuipazh të kapsulës New Shepard të kompanisë.

Udhëtimi do të zgjasë gjithsej 10 minuta, katër prej të cilave pasagjerët do të kalojnë mbi vijën Karman që shënon kufirin e njohur midis atmosferës së Tokës dhe hapësirës.

Pas ngritjes, kapsula ndahet nga përforcuesi i saj, pastaj kalon katër minuta në një lartësi që tejkalon 100 kilometra, gjatë së cilës kohë ata që ndodhen në bord përjetojnë pa peshë dhe mund të vëzhgojnë Tokën nga hapësira.

New Shepard ka kryer me sukses disa prova duke nisur nga struktura e saj në Malet Guadalupe të Teksasit Perëndimor.

- Rivaliteti miliarder -

Blue Origin ende nuk ka publikuar çmimet e saj, por klientët e saj pritet të jenë kryesisht individë të pasur.

Virgin Galactic, kompania e themeluar nga miliarderi britanik Richard Branson, po zhvillon gjithashtu një anije kozmike të aftë të dërgojë klientë në fluturime suborbital. Rreth 600 njerëz kanë rezervuar fluturime, duke kushtuar 200,000 deri 250,000 dollarë.

SpaceX i Elon Musk po planifikon fluturime orbitale që do të kushtonin miliona dollarë dhe do t’i dërgonin njerëzit shumë më larg në hapësirë.

Bezos njoftoi në fillim të këtij viti se ai do të largohet si shefi ekzekutiv i Amazon për të kaluar më shumë kohë në projekte të tjera duke përfshirë Blue Origin.

Ai ka një rivalitet shumë publik me Musk, Space X i të cilit tashmë ka filluar të bartë astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe është një konkurrent për kontaktet qeveritare të hapësirës./Motilokal.com