Kupa e parë është mbajtur në vitin 1967.

Loja e parë e basketbollit është luajtur me një top futbolli.

80% e topave të futbollit në botë prodhohen në Pakistan.

Pele ishte i pari që e quajti futbollin "lojë të bukur".

Pele was the first to call football “the beautiful game”.

Në vitin 2002, Oliver Kahn u bë portieri i parë dhe i vetëm që fitoi Kupën e Botës.

Stadiumi më i madh në botë gjendet në Korenë Veriore.

16 është numri më i madh i golave të shënuara për një ndeshje nga i njëjti lojtar.

“English Sheffield Football Club” është klubi i parë i futbollit në botë, i themeluar në vitin 1857.

Gjatë një ndeshjeje në vitin 1998, rrufeja vrau një ekip të tërë futbolli prej 11 lojtarësh.

Maksimumi i golave të shënuar gjatë një ndeshjeje ndërkombëtare nga një lojtar është 13 gola. Ky rekord mbahet nga australiani Archie Thompson në ndeshjen Australi-Samoa Amerikane, që përfundoi me fitoren e Australisë me rezultatin e thellë 31-0.

Dino Zoff është lojtari më i vjetër në botë që fitoi Kupën e Botës në moshën 40 vjeç.

Cristiano Ronaldo, fituesi i Topit të Artë, u bë lojtari i parë që shënoi një gol në çdo minutë të lojës.

Numri maksimal i lojtarëve në një ekip futbolli është 11.

Grenlanda është një vend i madh sa Gjermania, Franca, Spanja dhe Italia. Mirëpo, ndryshe prej këtyre vendeve që janë të fiksuara pas futbollit, vetëm 20 për qind e tokës së Grenlandës është në të vërtetë e banueshme, pasi pjesa tjetër është akull. Ka shumë pak zona me bar dhe për rreth nëntë muaj të vitit është e pamundur të luhet futboll, për shkak se fushat janë të mbuluara nga bora deri në 200 centimetra./Motilokal.com