Përmbytjet mbërthejnë Kinën, 12 të vdekur dhe mbi 200 mijë të evakuuar [Foto]

Përmbytjet mbërthejnë Kinën, 12 të vdekur dhe mbi 200 mijë të evakuuar [Foto]

Pas shirave të pazakontë të rëndë, përmbytjet e mëdha goditën Kinën qendrore, duke detyruar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre.

Më shumë se 200 mijë persona në provincën Henan janë evakuuar pas shirave që ranë në sasi rekord. Autoritetet kanë konfirmuar 12 persona të vdekur në qytetin Zhengzhou që në momentin kur nisën përmbytjet.

Me dhjetëra qytete janë ndikuar nga këto përmbytje duke u detyruar të bllokonin rrugët kryesore dhe të anulonin shumë fluturime.

Provinca Henan e cila ka rreth 94 milionë banorë ka regjistruar një sezon jo normal me shira të rrëmbyeshëm.

Ekspertët thonë se shumë faktorë kanë kontribuar në përmbytjet, por një atmosferë më e nxehtë e shkaktuar nga ndryshimet klimatike sjellin shira ekstremisht të rrëmbyeshëm më shumë se zakonisht./BBC/Motilokal.com

Image

May be an image of nature

May be an image of one or more people, body of water and text that says 'Cando 郑州支队'

May be an image of 2 people, child and body of water

May be an image of car, road and street

May be an image of outdoors

May be an image of one or more people, monument and skyscraper

May be an image of car, road and street

Gater og veier i Zhengzhou sto under vann tirsdag etter at det har falt uvanlig mye regn over den sentrale delen av Kina.

May be an image of one or more people and body of water

May be an image of one or more people and body of water

May be an image of road

May be an image of road