SpaceX i Elon Musk shtyn dërgimin e civilëve në hapësirë

SpaceX i Elon Musk shtyn dërgimin e civilëve në hapësirë

Elon Musk do të bëhet miliarderi i fundit që do të mbikëqyrë nisjen e civilëve në hapësirë, të caktuar për më vonë gjatë javës, por me disa dallime të mëdha nga paraardhësit e tij Richard Branson dhe Jeff Bezos.

SpaceX i Musk njoftoi të hënën një vonesë 24-orëshe të lansimit nga planet e tij fillestare, tani e caktuar për ngritje nga Cape Canaveral, Florida, jo më herët se 20:02 EDT, e mërkurë (00:02 GMT 16 shtator).

Ndryshe nga ekskursionet e shkurtra në hapësirë nga Branson dhe Bezos me ekuipazhet e tyre përkatëse civile verën e kaluar, vetë Musk nuk do të jetë në bordin e kapsulës Crew Dragon që do të hidhet në hapësirë në majë të raketës Falcon 9 të kompanisë, transmeton Anadolu.

Katër astronautët civilë në bord do të kalojnë tri ditë në hapësirë para se të bien në Oqeanin Atlantik. Në lansimin e Branson dhe Bezos, të dy fluturimet bënë udhëtime të shkurtra në hapësirë para se të zbresin përsëri në tokë.

Por katër fluturuesit civilë në misionin SpaceX, të quajtur "Inspiration4", do të përfshijnë miliarderin Jared Isaacman, i cili është themeluesi dhe CEO i Shift4 Payments dhe gjithashtu një pilot avioni i suksesshëm. Isaacman pagoi një shumë të panjohur parash për të bërë udhëtimin.

Pjesë e misionit gjithashtu është Hayley Arceneaux, një e mbijetuar nga kanceri i kockave e cila më vonë punoi për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude për pacientët me kancer, të cilës i përkushtohet misioni.

Gjithashtu në bord janë Chris Sembroski, një veteran i Forcave Ajrore dhe inxhinier i të dhënave të hapësirës ajrore i cili fitoi vendin e tij në një lotari dhe Sian Proctor, edukatore e kolegjit komunitar në shtetin e Arizonës. Ajo fitoi vendin e saj duke fituar një konkurs sipërmarrës të mbajtur nga Isaacman. Babai i Proctor punoi për NASA gjatë misioneve Apollo të viteve 1960 dhe 70.

Të katër kanë tituj nderi për misionin si "oficer kryesor mjekësor" dhe "specialist i misionit", megjithëse titujt janë vetëm ceremonialë.

Që të katër kanë qenë në stërvitje që kur fituan vendet e tyre për fluturim në mars.

Misioni ka një ndryshim tjetër domethënës nga fluturimet Branson dhe Bezos. Kapsula e SpaceX do të udhëtojë shumë më thellë në hapësirë, përtej orbitës së Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Në fillim të këtij viti, Musk u tall me pamundësinë e anijes kozmike të Bezos Blue Origin për të hyrë më thellë në hapësirë pasi Bezos po sfidonte fitoren e SpaceX në arritjen e një kontrate qeveritare të udhëtimit në hapësirë./Motilokal.com