Nëse ndiqni këto katër këshilla, mund të humbni peshë edhe kur hani ëmbëlsira

Nëse ndiqni këto katër këshilla, mund të humbni peshë edhe kur hani ëmbëlsira

Shumë dieta strikte vendosin kufizime për të ngrënë ëmbëlsira, por disa ekspertë besojnë se kjo nuk është qasja e duhur dhe se çon në një marrëdhënie të keqe me ushqimin.

Prandaj, nëse keni dëshirë të hani diçka të ëmbël, duhet ta kënaqni veten. Nëse jeni konsumues i ëmbëlsirave, por dëshironi të humbni peshë, ka shumë opsione të shëndetshme që dietologët rekomandojnë edhe për ata që i përmbahen deficitit të kalorive.

Zgjidhni ëmbëlsirat

Edhe pse po përpiqeni të humbni peshë nuk do të thotë që duhet të ndaloni së ngrëni ëmbëlsira. Në vend të kësaj, kujdesi me madhësinë e porcioneve mund të bëjë mrekulli.

“Ëmbëlsirat me racione të kontrolluara janë opsione të mira për ata që duan të kontrollojnë peshën e tyre”, thotë dietologia Lauren Manaker.

Shijoni një filxhan çaj të gjelbër me ëmbëlsirën tuaj

Mund të mos e lidhni automatikisht pirjen e çajit me të ngrënit e ëmbëlsirave, por ky kombinim mund të jetë jo vetëm i shijshëm, por edhe i shëndetshëm. Menaxheri sugjeron çajin e gjelbër.

“Çaji i gjelbër përmban kafeinë dhe një përbërje të quajtur EGCG, e cila është treguar se mbështet humbjen e peshës”, thotë Manaker.

Përdorni ëmbëlsirë natyrale me fruta

Nëse jeni konsumues i frutave, përpiquni të përdorni herë pas here në varietetin tuaj të preferuar.

“Ngrënia e frutave mund të ndihmojë në plotësimin e dëshirës suaj për ëmbëlsirat, dhe në këtë mënyrë t'i japë trupit tuaj fibrat e nevojshme që mund të ndihmojnë në kontrollin e oreksit dhe arritjen e ngopjes”, tha Manaker.

Jepini vetes leje për të ngrënë ndonjë ëmbëlsirë

Ndonjëherë shumë kufizime për humbjen e peshës mund të shkaktojnë një kundër-efekt.

Kur e kufizojmë veten në dietën tonë dhe nuk i lejojmë vetes të shijojmë ushqimin që dëshirojmë, dëshira vetëm do të rritet. Dëshira do të vazhdojë të rritet me shumë gjasa derisa të hiqni dorë. Në atë moment, ju keni më shumë gjasa të hani sasi më të mëdha Tingëllon kundërintuitive të hani ëmbël për të humbur peshë, por në fakt ju ndihmon të mbani vendimet dhe disiplinën tuaj në planin afatgjatë", vazhdon Wesely./Motilokal.com