Koncepti i ri i pazakontë i superjahtit me një sy gjiganti xhami

Koncepti i ri i pazakontë i superjahtit me një sy gjiganti xhami

Ndërsa një numër rekord i superjahteve hyjnë në treg, projektuesit i kanë shtyrë kufijtë gjithnjë e më tej në mënyrë që të sigurojnë që konceptet e tyre të dallohen.

Gjatë viteve të fundit, ne kemi parë modele të ndryshme të çuditshme jahtesh të frymëzuara nga anije kozmike, peshkaqenë, filma post-apokaliptikë dhe madje edhe origami.

Një paraqitje e Sionit, koncepti më i fundit i superjahteve nga studio e dizajnit e vlerësuar me çmime Bhushan Powar Design.

Së fundmi, një koncept i ri vjen nga studioja indiane e dizajnit të jahteve, “Bhushan Powar Design”, që mund të jetë një nga më tërheqësit deri më sot. Jahti 110 metra, i quajtur Zion, është i përbërë nga një kube mahnitëse qelqi që duket si një “sy gjigant”. Kjo strukturë shërben si një platformë shikimi për ata që janë në bordin e superjahtit dhe ofron pamje 360 gradë.

Një imazh i krijuar nga kompjuteri i anijes, i cili do të shfaqë një helipad 12 metra dhe një pishinë pafundësie me fund xhami.

Përveç kupolës, e cila është padyshim veçoria e tij kryesore, Zion do të ketë një pishinë, një ashensor xhami që të çon nga kuverta në kuvertë, si dhe një pistë ku pasagjerët mund të rrinë dhe të shijojnë pamjet, pavarësisht kushteve të motit. Superjahti është projektuar të ketë 10 dhoma luksoze në bord dhe një suitë luksoze në kuvertën kryesore.

Ndonëse është vetëm një koncept aktualisht, themeluesi i studios së dizajnit, Bhushan Powar, shpreson që Zion mund të bëhet realitet një ditë dhe pritet që ai të kushtojë nga 500 deri në 600 milionë dollarë. Megjithatë, projektuesi pranon se do të duhet shumë kohë dhe kërkime për të përcaktuar nëse realizimi i këtij superjahti është i mundur./Motilokal.com