Vera vjen më herët në Spanjë me vapë të rrallë dhe ekstreme

Vera vjen më herët në Spanjë me vapë të rrallë dhe ekstreme

Pjesa më e madhe e Spanjës është mbërthyer nga një nxehtësi e rrallë me temperatura të larta si kurrë më parë për majin në 15 kryeqytete provinciale.

"Ky është një episod jashtëzakonisht i rrallë intensiv i nxehtësisë", tha Ruben del Campo, zëdhënës i Agjencisë Meteorologjike të Spanjës AEMET, për transmetuesin spanjoll Cadena Ser.

“Është një nga ngjarjet më të forta të motit të nxehtë për majin që kemi parë në të paktën 20 vitet e fundit.”

Të premten, temperaturat u rriten mbi 40 gradë Celsius në zona të mëdha të Andaluzisë, ku pjesa më e madhe e Spanjës do të përballet me temperaturat më të larta mbi 35 gradë Celsius.


Agjencia Meteorologjike Meterored thotë se temperaturat parashikohen të thyejnë rekordet e të nxehtit të majit në qytete duke përfshirë Madridin, Salamanca, Toledo, Soria dhe Zaragoza.

“Do të jetë shumë nxehtë për një gjumë të mirë, nëse nuk keni ventilim të mirë ose një kondicioner, gjë që është krejt e padëgjuar për majin”, shpjegoi del Campo.

Meteorologu tha gjithashtu se moti pranveror po fillon mesatarisht një muaj më herët sot sesa në vitet 1980.

“Këtë vit ishte sikur të kishim pranverë në janar dhe shkurt me mot anormalisht të nxehtë, pastaj ishte ftohtë dhe binte shi në mars dhe prill dhe tani kemi kaluar nga bora në verë të pastër”, tha ai.

Sipas raportit të fundit të Panelit Ndërqeveritar të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, është praktikisht e sigurt se rritjet në frekuencën dhe madhësinë e ekstremeve të temperaturave të ngrohta ditore do të ndodhin gjatë shekullit të 21-të në shkallë globale për shkak të ndryshimeve klimatike./Motilokal.com