Rreziku i zjarreve në Evropë është rritur nga valët e hershme të të nxehtit dhe thatësira

Rreziku i zjarreve në Evropë është rritur nga valët e hershme të të nxehtit dhe thatësira

Kushtet e zgjatura të thatësirës në disa vende të Mesdheut, një valë të nxehti javën e kaluar që arriti në Gjermaninë veriore dhe kostot e larta të karburantit për avionët e nevojshëm për të luftuar zjarret kanë rritur shqetësimet në të gjithë Evropën këtë verë.

Dhe është vetëm qershori.

"Pjesa më e madhe e kontinentit është në thatësirë", tha Cathelijne Stoof, një profesore e shkencave mjedisore në Universitetin e Holandës Wageningen, e cila e quajti pamjen e zjarreve "shumë sfiduese në të gjithë Evropën".

Zjarret verën e kaluar përfshinë më shumë se 11,000 kilometra katrorë tokë, një zonë më shumë se katër herë më e madhe se Luksemburgu. Rreth gjysma e dëmeve ishte në Bashkimin Evropian.

Dhe, thonë ekspertët, zjarret në Evropë nuk janë problem vetëm për vendet më të nxehta jugore.

"Ajo që shkencëtarët po na paralajmërojnë është se (zjarret) padyshim po shkojnë në veri dhe në vende të tilla si Britania e Madhe, në vende të tilla si Gjermania si dhe në vendet skandinave, në të ardhmen, ne duhet të presim që zjarret të ndodhin më shpesh", tha Catherine Gamper, një specialiste e ndryshimeve klimatike në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.

Zjarret në të gjithë Spanjën kanë shkatërruar dhjetëra mijëra hektarë tokë të pyllëzuar, megjithëse një rënie e mprehtë e temperaturave së fundmi po i ndihmon zjarrfikësit t'i frenojnë ato.

Problemet e Spanjës filluan me ardhjen në pranverë të valës më të hershme të të nxehtit në dy dekada. Temperaturat aq të larta sa ato të regjistruara normalisht në gusht u ngritën mbi 40 gradë Celsius në shumë qytete spanjolle.

Portugalia fqinje pa gjithashtu majin e saj më të ngrohtë në nëntë dekada, dhe në Francë ishte muaji më i nxehtë i regjistruar.

"Si rezultat i ndryshimit të klimës, valët e të nxehtit po fillojnë më herët dhe po bëhen më të shpeshta dhe më të rënda për shkak të përqendrimeve rekord të gazrave serrë që bllokojnë nxehtësinë", tha Organizata Botërore Meteorologjike javën e kaluar.

"Ajo që ne po dëshmojmë sot është një shije paraprake e së ardhmes."

Pavarësisht planifikimit të gjerë, mbikëqyrjes së paralajmërimit të hershëm dhe modeleve të parashikimit, përgatitja për zjarret mbetet një sfidë e madhe. BE-ja po zgjeron një grup të përbashkët avionësh dhe helikopterësh në gatishmëri këtë verë për të ofruar mbështetje ndërkufitare dhe pritet të jetë partner me më shumë vende jashtë bllokut.

"Është shumë e vështirë të parashikosh zjarret", tha Marta Arbinolo, një analiste e politikave të OECD dhe specialiste e përshtatjes klimatike dhe elasticitetit.

"Ne e dimë se vera (e) 2022 parashikohet nga parashikimet e motit të jetë veçanërisht e ngrohtë dhe e thatë, ndoshta edhe më shumë se viti 2020 ose '21, që ishte vera më e thatë dhe më e ngrohtë në Evropë", tha ajo. “Ne mund të presim që rreziku i zjarreve në Evropë për verën mund të jetë shumë i lartë.”

Në Greqi, e cila pësoi disa nga zjarret më shkatërruese të Evropës gushtin e kaluar, autoritetet thonë se kostot më të larta të karburantit kanë shtuar sfidat me të cilat përballet shërbimi zjarrfikës, i cili mbështetet shumë në avionët që hedhin ujë për të luftuar flakët në vendin malor.

Greqia do të fillojë të përdorë kimikate rezistente ndaj zjarrit në pikat e ujit këtë vit, ndërsa BE-ja po dërgon më shumë se 200 zjarrfikës dhe pajisje nga Franca, Gjermania dhe katër vende të tjera në Greqi për të qëndruar gjatë gjithë verës.

Sezoni i zjarreve po zgjat gjithashtu.

“Koncepti i sezonit të zjarrit po humbet kuptimin e tij tani. Ne kemi sezonin e zjarreve gjatë gjithë vitit”, tha Victor Resco de Dios, profesor i inxhinierisë pyjore në Universitetin Lleida, në rajonin verilindor të Katalonjës të Spanjës, i cili është goditur rëndë nga zjarret e verës.

"Ndryshimet kryesore që po shohim me ndryshimin e klimës është një kohëzgjatje më e gjatë e sezoneve të zjarreve."/Motilokal.com