Ndryshimet klimatike një faktor në përmbytjet e 'paprecedentë' në Azinë Jugore

Ndryshimet klimatike një faktor në përmbytjet e 'paprecedentë' në Azinë Jugore

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës është një faktor prapa reshjeve të çrregullta dhe të hershme që shkaktuan përmbytje të paprecedentë në Bangladesh dhe Indinë verilindore, duke vrarë dhjetëra dhe duke vështirësuar jetët e mjera miliona të tjerëve.

Edhe pse rajoni nuk është i panjohur për përmbytjet, ato zakonisht ndodhin më vonë gjatë vitit, kur shirat e musonit janë duke u zhvilluar.

Reshjet e rrëmbyeshme të këtij viti goditën zonën që në mars. Mund të duhet shumë më shumë për të përcaktuar shkallën në të cilën ndryshimi i klimës luajti një rol në përmbytjet, por shkencëtarët thonë se ai e ka bërë musonin, një ndryshim sezonal i motit që zakonisht shoqërohet me shira të fortë, më të ndryshueshëm gjatë dekadave të fundit. Kjo do të thotë se pjesa më e madhe e shiut që pritet të bjerë brenda një viti po arrin në një hapësirë prej javësh.

Shteti indian verilindor i Meghalaya mori gati tre herë reshjet mesatare të qershorit në vetëm tre javët e para të muajit dhe fqinji Assam mori dy herë mesataren e tij mujore në të njëjtën periudhë. Disa lumenj, duke përfshirë një nga më të mëdhenjtë e Azisë.

Me më shumë reshje të parashikuara gjatë pesë ditëve të ardhshme, Qendra e Parashikimit dhe Paralajmërimit të Përmbytjeve të Bangladeshit paralajmëroi të martën se nivelet e ujit do të mbeten rrezikshmërisht të larta në rajonet veriore të vendit.

Modeli i musonëve, jetik për ekonomitë agrare të Indisë dhe Bangladeshit, ka ndryshuar që nga vitet 1950, me periudha më të gjata thatësie të ndërthurura me shi të dendur, tha Roxy Matthew Koll, një shkencëtare klimatike në Institutin Indian të Meteorologjisë Tropikale, duke shtuar se edhe ngjarjet ekstreme të reshjeve parashikoheshin të rriteshin.

Deri më tani, përmbytjet në verilindje të Bangladeshit ishin të rralla ndërsa shteti Assam, i famshëm për kultivimin e çajit, zakonisht përballej me përmbytjet më vonë gjatë vitit gjatë sezonit të zakonshëm të musonit. Vëllimi i madh i shiut të hershëm këtë vit që goditi rajonin në vetëm disa javë i bën përmbytjet aktuale një situatë "të paprecedentë", tha Anjal Prakash.

“Kjo është diçka për të cilën nuk kemi dëgjuar dhe parë kurrë”, tha ai.

Kryeministrja e Bangladeshit Sheikh Hasina dha një vlerësim të ngjashëm të zymtë të mërkurën.

“Ne nuk jemi përballur me një krizë si kjo për një kohë të gjatë. Infrastruktura duhet të ndërtohet për të përballuar fatkeqësi të tilla”, tha ajo në një konferencë shtypi në Dhaka. "Uji që vjen nga Meghalaya dhe Assam ka prekur rajonin Sylhet" në verilindje të Bangladeshit, tha ajo, duke shtuar se nuk ka një pushim të shpejtë për vendin.

Hasina tha se ujërat e përmbytjeve do të tërhiqen së shpejti nga verilindja, por ato ka të ngjarë të godasin rajonin jugor të vendit së shpejti në rrugën për në Gjirin e Bengalit.

"Ne duhet të përgatitemi për ta përballuar atë", tha ajo. “Ne jetojmë në një rajon ku përmbytjet ndodhin mjaft shpesh, gjë që duhet ta kemi parasysh. Ne duhet të përgatitemi për këtë.”

Gjithsej 42 persona kanë vdekur në Bangladesh që nga 17 maji, ndërsa autoritetet indiane raportuan se vdekjet nga përmbytjet janë rritur në 78 në shtetin Assam, me 17 të tjerë të vdekur nga rrëshqitjet e dheut.

Qindra mijëra janë zhvendosur dhe miliona në rajon janë detyruar të përpiqen për në qendrat e improvizuara të evakuimit.

Bangladeshi, shtëpia e rreth 160 milionë banorëve, ka kontribuar historikisht me një pjesë të emetimeve në botë. Ndërkohë, një marrëveshje dhjetëvjeçare për vendet e pasura, të cilët kanë kontribuar më shumë në emetimet globale, për t'u dhënë 100 miliardë dollarë vendeve më të varfra çdo vit për t'iu përshtatur ndryshimeve klimatike dhe për të kaluar në karburante më të pastra, nuk është përmbushur.

Mohammad Arfanuzzaman, një ekspert i ndryshimeve klimatike në Organizatën e OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë, tha se përmbytjet katastrofike si ajo e këtij viti mund të kenë ndikime të gjera, duke filluar nga fermerët që humbasin të korrat e tyre dhe mbeten të bllokuar në një cikël borxhesh tek fëmijët që nuk mund të shkojnë në shkollë dhe janë në rrezik të shtuar për sëmundje.

“Njerëzit e varfër po vuajnë shumë nga përmbytjet e vazhdueshme”, tha ai./Motilokal.com