Një tjetër valë e të nxehtit pritet të përfshijë Britaninë e Madhe javën e ardhshme

Një tjetër valë e të nxehtit pritet të përfshijë Britaninë e Madhe javën e ardhshme

Një tjetër valë e të nxehtit pritet të shpërthen në pjesë të Britanisë së Madhe pasi temperaturat fillojnë të rriten në ditët në vijim.

Temperaturat në disa zona mund të arrijnë deri në 30 gradë Celsius deri në fund të javës së ardhshme.

Ndërsa shumë zona të Britanisë së Madhe, dhe veçanërisht në jug, do të përjetojnë temperatura disa gradë më të larta se mesatarja, meteorologu i Met Office Steve Willington tha se periudha e nxehtë ka të ngjarë të jetë "shumë nën temperaturat rekorde që pamë në mes të korrikut”, kur termometrat u ngritën mbi 40 gradë Celsius në disa vende.

Nga e shtuna moti do të bëhet "gjithnjë e më i ngrohtë" në të gjithë jugun, dhe deri të mërkurën merkuri mund të arrijë 29 gradë Celsius në Londër

Për t'u klasifikuar si valë e të nxehtit, temperaturat duhet të arrijnë 28 gradë Celsius në Londër dhe 25 gradë Celsius për pjesën më të madhe të pjesës tjetër të vendit, për tre ditë rresht.

Ka pak lehtësim në horizont për zonat e thata në jug të Anglisë, e cila po përgatitet për thatësirë pas kushteve jashtëzakonisht të thata, me pothuajse asnjë parashikim të shiut. Por pak mot i lagësht pritet në veriperëndim të Anglisë.

Temperaturat mesatare të Britanisë do të vazhdojnë të rriten në të ardhmen për shkak të ngrohjes globale, por mënyra se si do të reagojë reshjet në vendin ishull është më e vështirë të parashikohet.

Shkencëtarët thonë se vendi mund të bëhet më i lagësht në dimër, por shiu do të përqendrohet në më pak ditë, jugu dhe lindja mund të vazhdojnë të thahen. Por këto parashikime janë të pasigurta.

Ndërsa thatësira nuk ka gjasa të godasë më shpesh në dekadat e ardhshme, ajo pritet të bëhet më e shpeshtë në gjysmën e dytë të këtij shekulli.

Kërkesa për ujë shpesh rritet kur temperaturat rriten, pasi konsumatorët ujitin kopshtet dhe mbushin pishinat.

Temperaturat më të larta janë 'normalja e re' për Mbretërinë e Bashkuar, thotë raporti i gjendjes së klimës.

Met Office tha se kushtet e motit që sjellin magjinë e nxehtë të javës së ardhshme janë të ndryshme nga ato që shkaktuan nxehtësi rekord deri në 40.3 gradë Celsius muajin e kaluar. Nxehtësia e paprecedentë e korrikut shkaktoi zjarre të forta, ngurtësoi shinat e trenave, shkriu rrugë.

Temperaturat e gushtit gjithashtu priren të jenë më të ulëta se ato të korrikut sepse dielli është më i ulët dhe orët e ditës janë pak më të shkurtra./Motilokal.com