Lajmet e fundit

Vranët, shi dhe borë, kështu do të jetë moti në javën e fundit të janarit në Kosovë
25Jan
Vranët, shi dhe borë, kështu do të jetë moti në javën e fundit të janarit në Kosovë

Në Kosovë java e fundit e janarit pritet të mbajë mot kryesisht me vranësira, reshje sh...

Moti për këtë javë në Shqipëri, vranët, shi dhe borë
25Jan
Moti për këtë javë në Shqipëri, vranët, shi dhe borë

Java e fundit e janarit parashikohet të jetë një javë “klasike” dimri në shumicën e dit...

Bashkia e Vlorës apel qytetarëve: Kujdes nga kushtet e motit
24Jan
Bashkia e Vlorës apel qytetarëve: Kujdes nga kushtet e motit

Bashkia e Vlorës përmes një postimi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve të Vlorës...

Si lindi teoria e pllakave tektonike, që shpjegon ndodhjen e tërmeteve
24Jan
Si lindi teoria e pllakave tektonike, që shpjegon ndodhjen e tërmeteve

Disa ide të shkëlqyera trondisin botën. Për shekuj me radhë, shtresa më e sipërme e Tok...

Surprizat e motit/ Java e fundit e janarit me reshje shiu e bore në Shqipëri dhe Kosovë
24Jan
Surprizat e motit/ Java e fundit e janarit me reshje shiu e bore në Shqipëri dhe Kosovë

Java e fundit e janarit parashikohet të jetë një javë “klasike” dimri në shumicën e dit...

Studim: Sistemi diellor i formuar në dy faza
24Jan
Studim: Sistemi diellor i formuar në dy faza

Sistemi Diellor u formua në dy faza, sipas një hipoteze të sugjeruar nga të dhëna të re...

Shi e borë në Qarkun e Korçës, akset rrugore Dardhë e Boboshticë të kalueshme vetëm me zinxhirë
24Jan
Shi e borë në Qarkun e Korçës, akset rrugore Dardhë e Boboshticë të kalueshme vetëm me zinxhirë

Në Qarkun e Korçës gjatë gjithë natës ka patur reshje shiu me intensitet mesatar dhe mb...

Kjo është gjendja e rrugëve në Maqedoni
24Jan
Kjo është gjendja e rrugëve në Maqedoni

Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet pa ndërprerje, nëpër rrugë të lagështa...

Në këtë natë të janarit do të shfaqet 'Hëna e plotë e Ujkut'
23Jan
Në këtë natë të janarit do të shfaqet 'Hëna e plotë e Ujkut'

Të enjten në mbrëmje më 28 janar 2021, të gjithë sytë nga qielli për të parë “Hënën e p...

Reshjet e shiut shkaktojnë rënie gurësh në rrugën Bajram Curri - Valbonë
23Jan
Reshjet e shiut shkaktojnë rënie gurësh në rrugën Bajram Curri - Valbonë

Reshjet e dendura të shiut gjatë ditëve të fundit janë bërë shkak për problematika të n...

Shkëputet masivi shkëmbor në Vlorë, dëmtohet stani me bagëti
23Jan
Shkëputet masivi shkëmbor në Vlorë, dëmtohet stani me bagëti

Moti i ligë ka përfshirë tërë territorin e vendit duke shkaktuar edhe probleme. Një mas...

‘Fytyra e lumtur’ - Krateri i çuditshëm në Mars, që po rritet gjithnjë e më shumë
23Jan
‘Fytyra e lumtur’ - Krateri i çuditshëm në Mars, që po rritet gjithnjë e më shumë

Marsi ka për të buzëqeshur! Krateri i njohur si 'fytyra e lumtur' afër polit jugor të P...