Lajmet e fundit

2020-ta, viti më i nxehtë në historinë e botës
15Jan
2020-ta, viti më i nxehtë në historinë e botës

Viti 2020 ka qenë një vit i vështirë për planetin. Ishte viti më i nxehtë, me temperatu...

Siberia regjistron temperaturën më të ulët në 100 vitet e fundit
15Jan
Siberia regjistron temperaturën më të ulët në 100 vitet e fundit

Nxënësit në qytetin rus të Yakutsk u detyruan të kthehen në shtëpi për shkak të tempera...

Kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë pas reshjeve të borës
15Jan
Kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë pas reshjeve të borës

Mirëmbajtja dimërore e auto-udhëve, rrugëve nacionale e atyre rajonale po vazhdon me in...

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 ballë godet Indonezinë, 35 të vdekur
15Jan
Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 ballë godet Indonezinë, 35 të vdekur

Një tërmet i fuqishëm ka ndodhur në Indonezi ku si pasojë kanë humbur jetën 35 persona....

‘E ardhme e kobshme’ po e pret planetin, paralajmërojnë shkencëtarët
15Jan
‘E ardhme e kobshme’ po e pret planetin, paralajmërojnë shkencëtarët

Bota është në rrugën e duhur për një "të ardhme të kobshme", ka paralajmëruar një grup...

Korça zgjohet e ngrirë dhe e zbardhur nga bora
15Jan
Korça zgjohet e ngrirë dhe e zbardhur nga bora

I ftohti polar ka mbërthyer tashmë Shqipërinë! Qarku i Korçës është zgjuar mëngjesin e...

Mot i ftohtë sot dhe dy ditët e ardhshme në Mal të Zi
15Jan
Mot i ftohtë sot dhe dy ditët e ardhshme në Mal të Zi

Moti sot në Mal të Zi, do të mbajë pjesërisht me re. Temperaturat do të lëvizin nga 10...

Ulen ndjeshëm temperaturat: Parashikimi i motit për sot dhe fundjavë në Maqedoni
15Jan
Ulen ndjeshëm temperaturat: Parashikimi i motit për sot dhe fundjavë në Maqedoni

Gjatë fundjavës dhe në fillim të javës tjetër në Maqedoninë e Veriut do të mbizotërojë...

'Brrrrrrrr!': Vishuni trashë, acari siberik përfshin Kosovën
15Jan
'Brrrrrrrr!': Vishuni trashë, acari siberik përfshin Kosovën

Depërtimi i masave të ftohta ajrore nga veriu i kontinentit kanë përfshirë të gjithë ra...

Fundjavë e ftohtë dhe me borë në Shqipëri
15Jan
Fundjavë e ftohtë dhe me borë në Shqipëri

Depërtimi i masave të ftohta ajrore nga veriu i kontinentit kanë përfshirë të gjithë ra...

Ngrohja rekord e oqeaneve, kryeson Mesdheu me shkallën më të lartë të nxehtësie
14Jan
Ngrohja rekord e oqeaneve, kryeson Mesdheu me shkallën më të lartë të nxehtësie

Ngrohja rekord e oqeaneve, me Mesdheun që ka shkallën më të lartë të ngrohjes globalish...

Censusi Ndërkombëtar i Shpendëve më 15-17 janar në Shqipëri
14Jan
Censusi Ndërkombëtar i Shpendëve më 15-17 janar në Shqipëri

Viti 2021 shënon 55 vjetorin e Censusit Ndërkombëtar të Shpendëve të Ujit. Ky program p...