Lajmet e fundit

Moti, fillimi i javës me kthjellime e diell, të mërkurën reshje shiu e bore në Shqipëri
05Pri
Moti, fillimi i javës me kthjellime e diell, të mërkurën reshje shiu e bore në Shqipëri

Kjo javë në Shqipëri do të jetë me mot të ndryshueshëm, ku do të kemi kthjellime, diell...

Fluturimi i parë në një botë tjetër, NASA ngre në Mars dronin 85 milionë dollarësh [Foto]
04Pri
Fluturimi i parë në një botë tjetër, NASA ngre në Mars dronin 85 milionë dollarësh [Foto]

Mini-helikopteri i NASA-s, “Ingenuity”, që mbërriti në Mars në shkurt i bashkangjitur n...

Indi, ajri është aq i ndotur sa me të mund të prodhohen pllaka ndërtimi
04Pri
Indi, ajri është aq i ndotur sa me të mund të prodhohen pllaka ndërtimi

India është vendi me ndotjen më të keqe të ajrit në botë. Shtëpia e 21 nga 30 qytetet m...

Rikthehet bora në verilindje të Shqipërisë
04Pri
Rikthehet bora në verilindje të Shqipërisë

Qarku i Kukësit dhe ai i Dibrës në orët e para të mëngjesit janë përfshirë nga reshjet...

Ekspertët po përgatisin hartën/ Toka ka një kontinent të fshehtë
04Pri
Ekspertët po përgatisin hartën/ Toka ka një kontinent të fshehtë

Shkencëtarët janë duke eksploruar shtratin e detit pranë brigjeve të Australisë për të...

Njerëzit tregojnë se si duket pranvera në vende të ndryshme të botës [Foto]
03Pri
Njerëzit tregojnë se si duket pranvera në vende të ndryshme të botës [Foto]

Pranvera është një stinë misterioze, ku natyra rilind dhe po lulëzon. Dhe megjithëse ky...

Pse të dhënat janë kaq kritike për dekarbonizimin?
03Pri
Pse të dhënat janë kaq kritike për dekarbonizimin?

Matthew Roderick, CEO i n3rgy, shpjegon pse matësit inteligjentë dhe të dhënat brenda t...

Studimi: Akullnajat po shkrihen, po sjellin më shumë dëborë mbi Evropë
03Pri
Studimi: Akullnajat po shkrihen, po sjellin më shumë dëborë mbi Evropë

Pjesa më e madhe e Evropës ka shijuar temperatura më të ngrohta se zakonisht ditët e fu...

NASA zbulon dy tërmete të konsiderueshme në Mars
03Pri
NASA zbulon dy tërmete të konsiderueshme në Mars

Lander InSight i NASA-s ka zbuluar dy tërmete të forta, të qarta me origjinë nga një ve...

Pamje mahnitëse nga droni të një ‘cikloni’ të drerëve në Arktik
03Pri
Pamje mahnitëse nga droni të një ‘cikloni’ të drerëve në Arktik

Video e foto magjepse janë kapur nga Lev Fedoseyev të një tufe drerësh që krijojnë një...

Asteroidi që vrau dinozaurët i dha shkas pyjeve të Amazonës
02Pri
Asteroidi që vrau dinozaurët i dha shkas pyjeve të Amazonës

Ndikimi i asteroidit që vrau dinozaurët lindi në pyjet tropikale të planetit tonë, sugj...

OPEC dhe aleatët bien dakord të rrisin gradualisht prodhimin e naftës
02Pri
OPEC dhe aleatët bien dakord të rrisin gradualisht prodhimin e naftës

Vendet prodhuese të naftës, duke përfshirë Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës...