Lajmet e fundit

Ndodh për herë të parë në 1,200 vjet, lulet e qershisë çelen me herët në Japoni
06Pri
Ndodh për herë të parë në 1,200 vjet, lulet e qershisë çelen me herët në Japoni

Pamjet karakteristike të Japonisë në pranverë janë fotografitë me ngjyra rozë, të shkak...

Rikthehet i ftohti polar, disa këshilla për fermerët që t’i mbrojnë pemishtet nga ngricat
06Pri
Rikthehet i ftohti polar, disa këshilla për fermerët që t’i mbrojnë pemishtet nga ngricat

Duke nisur nga sonte Shqipëria dhe Kosova pritet të përfshihen nga masat e ftohta ajror...

Energjia e rinovueshme arrin rekord në vitin 2020
05Pri
Energjia e rinovueshme arrin rekord në vitin 2020

Edhe përkundër pandemisë COVID-19, në vitin 2020 në rrafshin global janë shtuar 260 GW...

Misteri se sa i madh është Universi ynë në të vërtetë
05Pri
Misteri se sa i madh është Universi ynë në të vërtetë

Le të fillojmë duke thënë se Universi është i madh. Kur shikojmë në ndonjë drejtim, raj...

Shkatërrimi i pyjeve tropikale është rritur për 12 për qind në vitin 2020
05Pri
Shkatërrimi i pyjeve tropikale është rritur për 12 për qind në vitin 2020

Pyjet tropikale në të gjithë botën u shkatërruan me një ritëm në rritje në vitin 2020 k...

10 këshilla vetëmbrojtjeje që çdokush duhet t’i dijë
05Pri
10 këshilla vetëmbrojtjeje që çdokush duhet t’i dijë

Të dish si të luftosh dhe të mbrohesh mund të jetë një aftësi që ju shpëton jetën në si...

Filtrimi i ujit me energji diellore, largon plumbin dhe ndotës të tjerë
05Pri
Filtrimi i ujit me energji diellore, largon plumbin dhe ndotës të tjerë

Një shpikje e re që përdor rrezet e diellit për të nxitur pastrimin e ujit mund të ndih...

Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Indonezi dhe Timorin Lindor
05Pri
Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Indonezi dhe Timorin Lindor

Të paktën 71 njerëz kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve të mëdha dhe rrëshqitjeve...

Mësoni si do të mbajë moti sot dhe ditët në vazhdim në Mal të Zi
05Pri
Mësoni si do të mbajë moti sot dhe ditët në vazhdim në Mal të Zi

Parashikimi i moti për ditën e hënë në Mal të Zi, do të mbajë i kthjellët e me diell. T...

Mot i ndryshueshëm gjatë javë së dytë të prillit në Maqedoni
05Pri
Mot i ndryshueshëm gjatë javë së dytë të prillit në Maqedoni

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë pjesërisht me re përgjatë paradites, ndërsa...

Dy tërmete lëkundin Shqipërinë
05Pri
Dy tërmete lëkundin Shqipërinë

Dy tërmete janë regjistruar mëngjesin e sotëm në Shqipëri, transmeton Motilokal.com.

Java fillon me kthjellime e diell, të mërkurën ftohtë dhe reshje bore në Kosovë
05Pri
Java fillon me kthjellime e diell, të mërkurën ftohtë dhe reshje bore në Kosovë

Fillim i kësaj jave në Kosovë do të jetë me mot të ndryshueshëm, me kthjellime, diell d...